Akhisar Kabusu Sona Erdi

Ertuğ Alagöz 19.09.2016

Beşiktaş Akhisar Belediyespor'u deplasmanda 2-0 mağlup etti.

Beşiktaş şu ana kadar hiçbir maçta galip gelemediği Akhisar deplasmanında Talisca ve Rodallega'nın (k.k.) golleriyle 2-0 kazanarak çok önemli bir virajı kayıpsız atlattı ve Galatasaray maçını beklemeye başladı.

Akhisar Kabusu Sona Erdi

Talisca Yine Sahnede

Beşiktaş bu maçta Benfica karşılaşmasında büyük eleştiri toplayan Tolga yerine Fabri ile başlarken, onun dışında Gökhan da forma şansı buldu. Ayrıca son maçın kahramanı Talisca yine ilk 11 başlarken, göze çarpan bir farklılık da Gökhan'ın biraz daha 8 numaraya kayan bir pozisyonda oynaması oldu. Bu durum Beşiktaş'ın saha içi üretkenliğini de artırırken Talisca'nın da Cenk'e oldukça yakın olması gol bölgesindeki Beşiktaşlı oyuncu sayısını da artırmış oldu. Zaten gol de Gökhan - Talisca ikilisinin organizasyonuyla gelirken, Talisca yine harika bir bitirişle takımını 1-0 öne geçirdi. Bu arada Akhisar savunmasındaki kademe anlayışının daha 10 dakika dolmadan çökmesi ise ayrıca dikkate değer bir konu olarak göze çarptı. Bu dakikanın ardından Beşiktaş baskıyı devam ettirmeye çalışmasına karşın üretkenlikten oldukça uzak kaldı. Bunda kanat forvetlerin formsuzluğu ise en önemli neden olarak göze çarpıyor. Açıkçası Quaresma'nın Beşiktaş'ın bu düzende aradığı oyuncu olmadığı bir gerçek. Bu bağlamda Beşiktaş'ın elinde Quaresma'dan daha iyi bir kanat oyuncusu olmaması ise bir başka açmaz yaratıyor. Sanırım devre arasında bir kanat forvet takviyesi gelecektir.

Akhisar Kabusu Sona Erdi

İkinci Yarı Topun Hakimi Beşiktaş

Beşiktaş ikinci yarıda ise daha rölantide bir futbol oynamayı tercih etti. İlk yarı bitmeden ikinci golün de gelmesiyle zorlandığı Akhisar deplasmanında iyice rahatlayan Kara Kartallar, topu kontrol edip tempoyu düşürmeyi ve skoru korumayı amaçlayarak zaman zaman tehlike de yarattılar. Özellikle Aboubakar'ın girmesiyle ve Quaresma'nın kenar ortalarıyla etkili olmaya çalışan Beşiktaş, rakibine 3. bölgede varlığını hissettirirken, geride Marcelo ve Tosic ise Benfica maçından da daha iyi bir performans sergilediler. Ancak maçın sonlarına doğru hakem Bülent Yıldırım'ın bir pozisyonda Tosic'i atmaması onun için oldukça büyük bir şanstı. Diğer yandan Caner ve Gökhan da işlerini yaparken, 2. golde Caner'in kestiği tehlikeli ortanın golü getirmiş olması da sürpriz değildi. Bunun yanında Cenk ise maçın etkisiz oyuncularından biri olurken, arkadaşlarından yeterli sayıda top alamaması bunda başlıca etken oldu.

Akhisar Kabusu Sona Erdi

Sonuç olarak Beşiktaş her zaman oldukça zorlandığı Akhisar deplasmanında 3 puana oldukça rahat bir şekilde uzanırken, maçın iyileri Marcelo, Tosic ve Caner oldu. Maçın en kötüsü ise Beşiktaş adına bana göre Quaresma idi. Quaresma'nın takımda ilk tercih olduğunu düşünmemesi ve ilk tercih olmaması Beşiktaş adına oldukça önemli. Yoksa saha içinde topun sahibiymiş gibi davranabiliyor ya da fevri hareketlerde bulunabiliyor. Açıkçası bu koşullarda faydalı olması zor. Diğer yandan, geçen seneki gibi 12. adam olarak oynarsa da vereceği katkının oldukça fazla olduğu düşüncesindeyim. İşte tam da bundan dolayı Gökhan Töre'nin kiralanması onu da olumsuz etkiledi. Ancak dediğim gibi, devre arasında bir kanat forvet alınacağını düşünüyorum. Galatasaray maçında ise Beşiktaş'ın performansını yükseğe çıkarması şart. Evet, Avrupa dönüşü bir Akhisar deplasmanı hoş bir senaryo değil. Bu bağlamda içerideki derbide temponun daha yüksek olacağını söyleyebiliriz. Oğuzhan'ın bu takıma tekrar dahil olması gerekliliği ise önümüzde oldukça bariz bir şekilde durmakta.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.