Akbank Sanat İle Nordik Film Günleri!

Taner Turna 20.05.2016

Festival filmlerinin peşinden koşan sinema tutkunları, size sesleniyoruz! Akbank Sanat, İskandinav ülkeleri İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’dan ikişer filmin gösterileceği Nordik Film Günleri’ni duyurdu!

Son dönemde damarını kessen Viking kanı akacak gençlerimize ve sinema severlere müjde! Akbank Sanat, Finlandiya Ankara Büyükelçiliği, Finlandiya Film Vakfı, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Enstitüsü, Norveç Ankara Büyükelçiliği, Danimarka Ankara Büyük Elçiliği ve Danimarka Film Enstitüsü’nün desteği ile 4-29 Haziran tarihleri arasında Nordik Film Günleri ile kapımızı çalıyor.

Neler var programda?
Hadi, Nordik Film Günleri programında yer alacak filmlere şöyle bir bakalım...


Benim Annem (Aideistä Parhain)

Yönetmen: Klaus Härö
Oyuncular: Topi Majaniemi, Marjaana Maijala, Maria Lundqvist
Yapım ve Format: Finlandiya, 2005, 111 dk., Blu-ray.

4 Haziran Cumartesi Saat: 16.00
21 Haziran Salı Saat: 17.00

Finlandiya savaşa girer ve 9 yaşındaki Eero’nun babası cepheye gönderilir. Her ne kadar babası savaşın kısa süre sonra biteceğine söz verse de hiç bir şey asla eskisi gibi değildir. Savaşın başlamasından az sonra, cepheden gelen üzücü haberler Eero’nun annesi Kirsti’yi harap eder. Oğluna bakmaktan aciz olduğundan, Kirsti oğlunu tarafsız İsveç’e yollar. Yeni bir ülkeye ve anneye yolculuk başlar.


Biz En İyiyiz (vi är bäst)

Yönetmen: Lukas Moodysson
Oyuncular: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne
Yapım ve Format: İsveç, 2013, 102 dk., Blu-ray.

8 Haziran Çarşamba Saat: 17.00
25 Haziran Cumartesi Saat: 16.00

Stockholm 1982.
Bobo, Klara ve Hedvig’le ilgili bir film. Güçlü, cesur, zayıf, kafaları karışık, garip, sokakları arşınlayan 13 yaşında üç kız çocuğu. Çok erken yaşta kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalan, anneleri pub'dayken tost makinesinde balık ısıtan, hiç bir enstrümanları olmadığı halde ve herkes punk'ın öldüğünü söylese de bir punk grubu kuran üç kız...Stockholm Hikayeleri (Stockholm Stories)

Yönetmen: Karin Fahlén
Oyuncular: Martin Wallström, Jonas Karlsson, Cecilia Frode
Yapım ve Format: İsveç, 2013, 97 dk., Blu-ray.

9 Haziran Perşembe Saat: 17.00
14 Haziran Salı Saat: 17.00

Stockholm Stories, kasım ayının yağmurlu günlerinde yolları kesişen beş kişiyle ilgili çağdaş ve mizahi bir drama. Şehir ışıklandırması ile ilgili teorisine saplantılı bir şekilde bağlı olan Johan, kısa süre önce terk edilmiş ve şu an işsiz olan Anna’ya aşık olan Douglas, arkadaşları olmadığı için evlat edinme talebi reddedilen Jessica ve bakanlıktaki görevinden rastgele yollanmış bir aşk mektubu yüzünden uzaklaştırılan işkolik Thomas.


Victoria (Victoria)

Yönetmen: Torun Lian
Oyuncular: Iben Akerlie, Jakob Oftebro, Petronella Barker
Yapım ve Format: Norveç, 2013, 105 dk., Blu-ray.

10 Haziran Cuma Saat: 17.00
16 Haziran Perşembe Saat: 17.00

Nobel ödüllü yazar Knut Hamsun’un 1898 tarihli ölümsüz romanı Victoria, orijinal bir aşk hikayesini anlatıyor. Film, sinema meraklılarının görmek isteyeceği her şeyi içeriyor: Gençlik aşkı, sınıf farklılıkları, tüm engellere rağmen gelen başarı, kostümler, çok güzel mekanlar ve Victoria’nın yürek dağlayıcı trajedisi.


Kon-Tiki (Kon-Tiki)

Yönetmen: Joachim Rønning, Espen Sandberg
Oyuncular: Pål Sverre Hagen, Anders Baasmo Christiansen, Gustaf Skarsgård
Yapım ve Format: Norveç, 2012, 118 dk., Blu-ray.

11 Haziran Cumartesi Saat: 16.00
15 Haziran Çarşamba Saat: 17.00

1947’de, genç Norveçli maceracı Thor Heyerdahl hayret verici bir keşif gezisine başladığında tüm dünyada heyecanla karşılanmıştı. Kon-Tiki adlı salla, Pasifik Okyanusu boyunca 4,300 deniz mili sürecek bir yolculuk... Eşi Liv ile Markiz Adaları’nda yaşadığı günlerden beri Thor, Güney Denizi Adaları’na, Doğu’ya doğru binlerce mil boyunca, eski Güney Amerikalılar’ın yerleştiğinden şüphe etmişti. Yüzme bilmemesine ve sudan korkmasına rağmen, Thor bu teorisini kanıtlamak için bu efsanevi yolculuğu tek başına yapmaya karar verdi.


Güneş Balığı (Klumpfisken)

Yönetmen: Søren Balle
Oyuncular: Henrik Birch, Susanne Storm, Lars Torpp Thomsen
Yapım ve Format: Danimarka, 2014, 100 dk., Blu-ray.

17 Haziran Cuma Saat: 17.00
22 Haziran Çarşamba Saat: 17.00

Kuzey Jutland’da yaşayan Kesse 45 yaşında, ailesinin üçüncü kuşağından bir balıkçıdır. Devir değişmekte ve yeni balıkçılık düzenlemeleri yerel balıkçıları sıkıştırmaktadır. Bunun sonucunda Kesse, finansal olarak ayakta durmaya ve alacaklıları uzakta tutmaya çalışmaktadır. Temel ihtiyaçları karşılayacak paraya sahip olmak için kötü yollar seçmeye zorlanır. Bu da, Kopenhaglı kadın biyolog Gerd ile tanışmasına yol açar. Farklılıklarına rağmen birbirlerine aşık olurlar. Kesse aniden, çok iyi tanıdığı hayat için savaşmakla, yeni bir hayata başlama arasındaki zor seçimle karşı karşıya kalır.


Sessiz Kalp (Stille Hjerte)

Yönetmen: Bille August
Oyuncular: Ghita Nørby, Paprika Steen, Danica Curcic
Yapım ve Format: Danimarka, 2014, 98 dk., Blu-ray.

18 Haziran Cumartesi Saat: 16.00
28 Haziran Salı Saat: 17.00

Ailenin üç kuşağı bir hafta sonu bir araya gelir. İki kız kardeş Sanne ve Heidi, ölümcül bir hastalığa yakalanmış olan annelerinin, hastalık daha da kötüye gitmeden ölme isteğini kabul ederler. Bununla birlikte, zaman ilerledikçe, annelerinin kararı ile uğraşmak gitgide zorlaşır ve eski anlaşmazlıklar su yüzüne çıkar.


İyi Oğul (Hyva Poika)

Yönetmen: Zaida Bergroth
Oyuncular: Antti Raivio, Eero Aho, Samuli Niittymäki
Yapım ve Format: Finlandiya, 2011, 88 dk., DCP.

25 Haziran Cumartesi Saat: 12.00
29 Haziran Çarşamba Saat: 17.00

“İyi Oğul” bir anne-oğlun hikayesini ve aşkın yol açabileceği tehlikeli durumları anlatıyor. Şanssız bir prömiyerden sonra, aktris Leila, oğulları Ilmari ve Unto’yla ailesinin eski yazlık evine kaçar. Huzurlu tatil, Leila’nın hafta sonu için arkadaşlarını davet etmesiyle kesintiye uğrar. Partiden sonra Leila konuklardan birini, yazar Aimo’yu, onlarla kalmaya davet eder. Ilmari ona karşı hemen düşmanca bir tutum takınır.

Taner Turna


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.