Aiba’nın Bonzai Ağaç Evleri

Amanda Aman 11.10.2016

Takanori Aiba sayesinde sizin de bir ağaç eviniz olabilir.

Japon sanatçı Takanori Aiba, doğduğu Japon kültürünün vazgeçilmez ikonlarından biri haline gelmiş, dünyanın her yerinde karşılaşabileceğimiz bonzai felsefesini bir adım ileriye taşıyor. Modern bonzai stilindeki karışık medya heykelleri insan ve doğa arasındaki ilişkiyi irdelerken, bir yandan da doğanın güzelliğini sergiliyor.

Aiba’nın Bonzai Ağaç Evleri
Aiba’nın Bonzai Ağaç Evleri

"Bonsai" kelime anlamı olarak bir kap içine ekilmiş demek. Antik Çin bahçıvanlığından türeyen bu sanat, Japon Zen Budizmi etkisinde geliştirilmiş. Yaklaşık bin yıldır uygulanıyor. Temel felsefesi ağaç formunda / bedeninde, doğanın minyatür fakat gerçekçi temsilini yaratmak. Bonzai için genetiği ile oynanmış özel ağaçlar kullanılmıyor. Her ağaç bonzai sanatında kullanılabilir. Tomurcukları kısaltma, dalları budama, kablolama gibi tekniklerle ağacın büyümesi sınırlandırılıyor, cüce olmak zorunda bırakılıyor.

Aiba’nın Bonzai Ağaç Evleri
Aiba’nın Bonzai Ağaç Evleri

Takanori Aiba 1953 Yokohama doğumlu. Geleneksel Japon tekstili ve kumaş boyama eğitimi almış. 70'li yıllardan itibaren Japon moda dergisi POPYE için labirentler illüstre eden sanatçı, daha sonra da mimarlık yapmış. 2003 yılında fiziksel alan tasarımı ve labirent yaratma yeteneklerini birleştirmeye karar vermiş.

Aiba’nın Bonzai Ağaç Evleri
Aiba’nın Bonzai Ağaç Evleri

Yarattığı küçük detaylarla süslü bonzai evlerde kağıt, plastik, plaster, akrilik reçine gibi malzemeler kullanıyor. Yarattığı yaşam alanını bonzai ağacına göre tasarlıyor, mini ağacın etrafına, çevresine, içine yerleştiriyor. Her bir bonzai dünyası birbirinden farklı. Hikayeler değirmenler, deniz fenerleri, gemiler, arabalar, heykeller, kayalıklar, uçurumlar, sahiller ve bayraklarla süslü. Sanatçı Gulliver’in Seyahatleri’nden etkilendiğini belirtiyor ve ekliyor: "Bir dal, başka bir boyutta dev bir ağaç olabilir."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.