Ai Weiwei Avusturya'da

Amanda Aman 02.08.2016

Avusturya sarayının barok havuzu, 1005 can yeleği ile kaplandı.

Berlin’den 5 ay sonra, can yelekleri enstelasyonu Viyana Belvedere Sarayı’nın bahçesine taşındı. F.Lotus isimli yerleştirme şu anda barok göletin üzerinde yer alıyor. Yerleştirmede, Yunanistan’ın Midilli adasında yaşanan mülteci krizini temsilen oradan taşınan 1005 yüzer yelek, 201 yüzer halka F harfi şeklinde düzenlenmiş. Her yüzer halkaya kırmızı, turuncu ya da mavi 5 can yeleği bağlı.

Ai Weiwei Avusturya'da

Çinli sanatçı Ai Weiwei daha önce de göçmen krizi üzerine çalışmalar yaptı. Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Suriyeli göçmen çocuk Alan Kurdi gibi poz verdi, bir oda dolusu kişiyi can yeleği ile selfie çekmeye zorladı ve tartışmalı iltica yasasını protesto etmek adına Danimarka’daki sergisini erken kapattı.

Ai Weiwei Avusturya'da
Ai Weiwei Avusturya'da

Ai Weiwei Mayıs ayında Yunanistan ve Makedonya’da yüzlerce kişiyle görüştü, 600 saati aşkın video çekimi yaptı ve bu görüntüleri filme dönüştürmeyi planlıyor.

Ai Weiwei Avusturya'da

Midilli’de 500 binden fazla yüzen can yeleğinin oluşturduğu trajik manzaradan etkilenen Ai WeiWei, can yeleğinin bireylerle oldukça ilişkin bir eşya olmasının altını çiziyor: “Kaçmak zorunda kaldığınızda yanınıza alacağınız son şey olabilir.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.