Afro Albinoların Dramı

Amanda Aman 29.06.2016

Hepimiz aynı güneşin altındayız, rengimiz ne olursa olsun.

Albinizm, 20 bin kişiden birinde görülen, soydan geçen bir metabolizma rahatsızlığı. Melanin pigmentinin azlığı ya da yokluğundan kaynaklanıyor. Batı dünyasında az rastlansa da, Sahra altı Afrika’da sık görülüyor. Sebeplerinden biri, bölgede kabul gören akraba evliliği. Tanzanya başta olmak üzere Sahra altı Afrika ülkelerinde albinolar ciddi hayati tehditlerle karşı karşıya. Sakatlanıyor, kötürüm yapılıyor, kolları ve bacakları kesiliyor, avlanıyorlar. Güçlü batıl inançların cehaletle birleşimi, Afrikalı albinoların toplum tarafından hor görülmesine, dışlanmasına ve işkenceye maruz kalmasına sebep oluyor.

Afro Albinoların Dramı

Tanzanya’da her 1429 doğumdan biri albinolu bir bebek. Kutsal ve ölümsüz olduklarına inanılan albinoların vücut parçaları bazı kişiler için çok değerli. Ailelerinden kaçırılan albino çocukların saç, kol, bacak, deri, göz, genital organ ve kanları ritüellerde ve büyü yapımında kullanılıyor. Organlarının, taşıyan kişiye zenginlik getireceği söyleniyor. Ya da bunun tam zıttı; albinoluk bir hastalık olarak görülüyor, evde yaşayan albino çocuğun haneye bela getireceğine inanılıyor. Albinolar insan olarak algılanmıyor. Hayalet olduklarını düşünenler var. Albino çocuğu doğuran annenin, Avrupalı kolonist bir hayaletten hamile kaldığını düşünenler de...

Afro Albinoların Dramı

Bu insanlık suçuna karşı son yıllarda pek çok yasa çıkarıldı, Albinoları korumak için çeşitli kamplar kuruldu. Kamplar batıl inançlara inanan aileleri tarafından terkedilmiş çocuklarla dolu. Marjinalize edilen albinoları topluma kazandırmayı ve korumayı hedefleren kuruluşlar da giderek artıyor. 2008 yılında kurulan Kanadalı Under The Same Sun bunlardan bir tanesi.

Afro Albinoların Dramı

Kamuoyunda bilinç oluşturmak için eğitimsiz insanlara ulaşmanın önemi büyük. Başrolünde Tanzanyalı bir gazetecinin albino organ ticaretini araştırdığı White and Black: Crimes of Color adlı film yayınlandıktan sonraki 3 yılda albino cinayetlerı ortalamanın %90 altına düşmüş.

Amanda Aman


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.