Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2

Ekin Sümer 11.10.2016

Uzunca bir aranın ardından, Cape Town turumuza görülmesi gereken mekanlar, alışveriş yapmanın, yeme içmenin ve hediyelik eşya almanın püf noktalarıyla devam ediyoruz.

Daha önceki yazımda şehir hakkındaki bilgilere yer vermiştim, artık hazırsak Cape Town turunun detaylarına geçebiliriz!

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2

Eğer siz de gece uçağına binip öğlen saatlerinde şehre vardıysanız ya da yarım günlük bir vaktiniz varsa, görülebilecek yerler şehir merkezinde bulunan Table Mountain, Camps Bay, alışveriş ve gece hayatının aktığı Long Street bölgesi. Ayrıca ırkçılığa karşı rengarenk boyanmış evleriyle meşhur Bo-Kaap mahallesi de Long Street'in hemen paralelinde yer alıyor. Bir de Waterfront var ki her akşam uğrayabileceğiniz güzellikte.

Table Mountain

Masaya benzer şeklinden ötürü bu ismi alan ve şehrin tüm sokaklarından görebileceğiniz bu masa dağına 2-3 saat ayırmak yeterli. 520 milyon yıllık yaşı ile dünyanın en eski deniz dağı olduğu söyleniyor. Önce bir Uber çağırıp Cable Car'ın bulunduğu noktaya gidebilir, oradan teleferik ile en uç noktasına kadar çıkabilir, biraz dinlenip manzaranın tadını çıkardıktan sonra dönebilirsiniz. Teleferik 360 derece dönüyor ve manzarası inanılmaz. Yalnız rüzgardan dolayı her gün çalışmıyor. Gitmeden bir bilene danışmayı unutmayın!

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2
Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2

Camps Bay

Burası Cape Town'ın en harika yeri bence. Bembeyaz bir kumsal, yemyeşil yürüyüş ve koşu alanları, sahil boyunca uzanan restoranlar... Okyanusa karşı oturup içkini yudumluyorsun, istersen plajda uzanıp kitabını okuyorsun. Önünden geçen insanların güzelliği de cabası! O kadar huzurlu ki şehre buradan veda etmek istemiş ve son günümü burada geçirmiştim. :) Bir de restoranda otururken çok sevdiğim şef Hazer Amani'yi görmüştüm Allah'ın Afrika'larında! Neyse, konuya dönersek, Camps Bay'i rotanızda Table Mountain'ın hemen peşine koyabilirsiniz çünkü dağa çıktığınız bölgeye oldukça yakın, indikten sonra gelmek kolay oluyor. Sahil yolu oldukça uzun, kıtanın ucuna kadar devam ediyor neredeyse. Yol boyunca koşu yolları ve plajlar bulunuyor. Oldukça lüks ve tertemiz bir bölge. Akşam saatlerindense gündüz gelinmeli, manzaranın ve havanın tadı çıkarılmalı. Akşama doğru oldukça ıssız oluyor ve plaja sis çöküyor zira.

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2

Long Street ve Green Market

Şehrin gece hayatıyla ünlü, en hareketli caddesi, devamında yine benzeri olan Kloof ve paralelinde Bree caddesi yer alıyor. Restoranlar, cafeler, barlar yoğun olarak burada. Mekanlar hakkında detaylı olarak sonra yazacağımdan kısa kesiyorum. :) Sokaklarda dolaşmak, hediyelik eşya almak, çeşitli müzik mağazalarına uğramak ve birkaç kokteyl denemek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Cadde boyunca oymalı rengarenk sütunlara, yüksek kubbeli binalara sahip olan kolonyal mimari örneklerini görebilirsiniz. Ayrıca caddenin sonunda yine görülmesi gereken yerlerden Green Market meydanı bulunuyor. Eğer Afrika'ya özgü birşeyler alacaksanız buraya gelmelisiniz. Yalnız çok sıkı pazarlık etmeyi unutmayın, zaten satmak için hemen pazarlığa başlıyorlar. :) Long Street'te gezip tozup Green Market'e devam ederseniz, yaklaşık yarım günlük vaktinizi alacaktır. Tercihen akşam üzeri saatlerine denk getirirseniz akşamı da mekanlarda eğlenerek geçirebilirsiniz. Bu arada, bölge oldukça güvenli.

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2
Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2

Bo-Kaap

Bu mahallede genellikle Müslümanlar yaşıyor ve rengarenk evleriyle meşhur. Neredeyse her ev farklı bir renge sahip. Sebebini şöyle anlatıyorlar: Irkçılığın olduğu dönemde siyahlar ile beyazlar aynı yerlerde yaşayamıyorlarmış. Siyahlar sadece kendilerine ayrılmış bölgelerde yaşamlarını sürdürmüş. Ayrıca etnik köken farklılıkları da bu ayrım için yeterliymiş. Ülkede kölelik ve ırkçılık bittikten sonra tüm bunlara tepki olarak evleri farklı renklerde boyamışlar ve renklerinin solmasına asla izin vermiyorlar. Konum olarak Long Street'in paralelinde yer alıyor, yani Long Street, Green Market ve Bo-Kaap peş peşe gezilebilir.

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2
Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2

V&A Waterfront

Cape Town'ın liman bölgesi. Denize nazır yapılmış alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkanları ve her tarza uygun sayısız restoran bulunuyor. Bunların yanında Two Ocean's Aquarium da burada. Şehrin en turistik noktası denebilir. Ama turistik denince sizi yanıltmasın! Dükkanlara bakınabilir, iskeledeki fokları görünce biraz şaşırabilir, sokak müzisyenlerini dinleyebilir, yorulunca masmavi denizin kıyısında oturup kendinize okyanus dolu bir tabak, yanına da buz gibi bira söyleyip oldukça keyifli zaman geçirebilirsiniz. :) Bence bu şehrin havasını tam olarak soluyabileceğiniz adres burası. Akşam, gündüz veya canınız ne zaman keyif yapmak isterse buraya uğrayabilirsiniz.

Cape Town gezi notları Ümit Burnu, Robben Adası, Fok Adası ve Penguen Plajı ile devam edecek!

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2
Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #2

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.