Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #1

Ekin Sümer 26.08.2016

Cennetin yeryüzündeki gölgesi gibi görünen Cape Town'la ilgili anlatılacak o kadar çok şey var ki...

Cape Town, nam-ı diğer "Mother City"... Hakkında anlatılacak o kadar çok şey var ki! Cennetin yeryüzündeki kapıları işte buraya ayak basmanızla önünüzde açılıyor. Güney Atlantik ve Hint Okyanuslarının birleştiği noktada, Afrika kıtasının en güneyinde bulunan bu şehir, gökyüzünün mavisini bir başka gösteriyor size. Renkler dünyanın geri kalanından çok daha canlı ve parlak!

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #1

Öncelikle belirtmek isterim ki Cape Town, giderken akılda canlanan Afrika beklentilerinden biraz farklı. Öyle aşıya falan da ihtiyacınız yok. Çünkü bu şehir Afrika'nın en modern ve gelişmiş şehri. Uzun yıllar batılı ülkelerin sömürgesinde kalmış ve liman şehri olma özelliği ile de oldukça gelişmiş. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg'dan sonraki ikinci büyük şehri ve nüfus yoğun olarak Hollanda, İngiliz, Alman ve Fransız kökenli Güney Afrikalı beyazlar ile Afrikalı yerlilerden oluşuyor. Yakın zamana kadar ırkçılığın olduğu, yerlilerin hiçbir hakkının bulunmadığı ülkenin kaderi 1991 yılında Nelson Mandela ile değişmiş ve şu anda yerli Afrikalılar da yönetimde söz sahibi. Fakat bu ırkçılık yaşam tarzlarında halen kendini gösteriyor. Sokaklarda dolaşırken yerli Afrikalılardan çok beyaz Afrikalıları görüyorsunuz, okul çıkışlarında sadece siyahi yada sadece beyaz öğrenciler ile karşılaşıyorsunuz. Gittiğiniz restoran yada kafelerde de durum genel olarak aynı maalesef. Şehir genel olarak oldukça lüks ve gerçekten çok ucuz. Fakat bu lüks yanında oldukça sefil bir yaşam da var; yani en uç noktaları görmek mümkün.

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #1

Ek olarak, güvenlikle ilgili, gitmeden tehlikeli olduğu hakkında bolca yazı okumuştum, fakat herhangi rahatsızlık veren bir olay yaşamadım. Yabancı bir ülkede boş sokaklarda dolanmazsanız, gideceğiniz yerlere aracınız ile ulaşırsanız bir sorun yok. Maalesef birçok ülkede olduğu gibi gasp vb. olaylar yaşanabiliyormuş. Sınıf farkı oldukça fazla; sanırım biraz bu sebeple, biraz da yıllar boyu yaşanmış ırkçılıktan, neredeyse her binanın çevresi dikenli ve elektrikli tel ile çevrilmiş. Güney Afrikalılarla muhabbet edince korkulacak bir şey olmadığını görüyorsunuz ama yine de tatsız bir durum yaşamamak adına uyarıları dikkate almakta fayda var gibi.

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #1

Ne zaman gitsek?

Güney Afrika'ya ne zaman gidilir derseniz, en uygun mevsim bizim kış aylarımız, çünkü orada yaz. Kabanları giyip uçağa binmek, inince sıcacık yaz mevsiminde olmak gerçekten efsane bir olay! Yalnız "denize de gireriz ohh mis" diye pek heveslenmemek lazım çünkü malum, okyanus suyu buz gibi ve çoğu plajda köpek balığı tehlikesi var. Cesareti olan dalgalara kapılmadan ayağının ucuyla bir baksın. :)

Nerede kalsak?

Kalınacak yer tercihi, yapacağınız programa ve gideceğiniz yerlere göre biraz değişiklik gösterebilir. Cape Town oldukça büyük bir şehir ve tek bir merkez yok. Green Point, City Bowl, Waterfront, Sea Point, Camps Bay bölgeleri bunlardan bazıları. Eğer her yere yakın olmak istiyorsanız, akşamları şehirde dolaşmak, yemek içmek tercihiniz ise Green Point veya City Bowl'u tercih edebilirsiniz. Green Point merkezdeki yazlık bölgesinin başladığı semt, önünde restoranların olduğu upuzun bir cadde yer alıyor. Ayrıca Waterfront, yani liman merkezi de buraya oldukça yakın. Konaklamak için oldukça temiz hosteller veya kiralık evler bulmanız mümkün. Buranın devamında daha lüks otellerin bulunduğu Sea Point, ardından Camps Bay geliyor. Merkeze inmek için zaten her yerde araç kullanmanız gerekiyor. O yüzden daha lüks bir tatil planlıyorsanız, bu bölgeleri de tercih edebilirsiniz. Son olarak City Bowl şehir merkezi olarak geçiyor. Gece hayatı, restoranlar ve alışveriş caddeleri bu bölgede. 5 yıldızlı oteller ve pansiyonlar bulmanız da mümkün.

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #1

Ulaşım nasıldır?

Daha önce de söylediğim gibi Cape Town oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahip. Gezilecek ve görülecek pek çok yer var ve mesafeler pek de yakın sayılmaz. Ayrıca şehir içi ulaşımı büyük sıkıntı. O yüzden günlük düzenlenen turlara katılmak ve önceden yer ayırtmak gerekiyor. "Bunu nasıl yapacağım?" derseniz, çoğu hostel sizin için birkaç telefon ediyor ve hooop turlarınız hazır. Afrikalılar gerçekten çok güler yüzlü ve muhabbetli insanlar, hiç şüpheniz olmasın. :)) Şehir içinde gezmek için de güvenli olarak taksi veya Uber kullanabilirsiniz. Ama Uber çok daha kolay ve ucuz. Bizim 40-50 TL taksi parası verdiğimiz yere Uber ile 3-4 TL'ye gidebiliyorsunuz. Ayrıca araba kiralanabilir fakat trafik bize göre tersten akıyor. Alışana kadar ezilmediğime duacıyım! Yine de benim için sorun olmaz derseniz, araba kiralayıp gezebilirsiniz.

Peki fiyatlar?

Çok ucuz olduğunu söylemişken biraz da örnek vereyim. Kıyaslamayı öncelikle İstanbul, sonra ülkemizin geneline göre yapıyorum.

  1. Yemekler için gayet kaliteli restoranlarda 10-20 TL civarı ödüyorsunuz. Örnek olarak 2 dev tabak deniz ürünü, birkaç bira ya da kokteyl. Evet, alkollü kokteyller 5-6 TL civarı, 2 kişinin yiyebileceği büyüklükte deniz ürünü tabaklar 5-10 TL kadar. Porsiyonlar cidden inanılmaz. :)
  2. Ulaşım için genelde Uber kullandım, bizdeki Kadıköy-Taksim arasındaki mesafeye yaklaşık 6 TL kadar ödedim.
  3. Konaklama konusunda biraz araştırma yapınca gecesi 50 TL'ye çok çok güzel havuzlu hostellerde (tek kişilik özel odalar ve otel ayarında) kalabilirsiniz.
  4. Günlük turlar 150 ZAR-750 ZAR arasında değişiyor. ZAR bizim para birimimizin 5'te 1'i. Yani 30 ila 150 TL arası. Fiyatları yüksek olanlar köpekbalığı dalışı veya balinaları izlemek gibi daha çok araç ve ekipman gerektirenler.

Ne yer içeriz?

"Kalktım taaa Afrika'lara geldim, değişik ne bulurum?" derseniz, farklı alternatifler mümkün. Mesela deneyebileceğiniz lezzetlerin başında eğer vejetaryen değilseniz av hayvanları geliyor. Bunlardan Afrika ceylanı (kudu), devekuşu (ostrich) ve keseli antilop (springbok) benim denediklerimden. Tatları bildiğimiz kırmızı ete yakın ve biraz daha sert. Yazımın bu kısımlarını vejetaryen arkadaşlar pek sevmeyecek fakat timsah -evet gerçekten timsah- ve okyanustan çıkan türlü türlü canlıyı tatma imkanınız var. Lezzetleri şahane diyebilirim!

Cape Town şarap bağları ile de tüm dünyaya nam salmış. Ben de bunu gittiğimde öğrendim. :) Meğer içtiğimiz çoğu şarap burada üretiliyormuş. O sebeple şarap tadımlara gidebilir, çeşitli üzümleri dalından yeme imkanı bulabilirsiniz.

Yeme, içme ve eğlence kısmına yazının sonraki bölümünde detaylı olarak yer vereceğim. Şimdilik çizdiğim rotayı da paylaşıp burada ilk bölümü sonlandırıyorum. :)

Afrika'da Bir Cennet: Cape Town #1

1. Gün: Öğlen şehre vardıktan sonra, Table Mountain - Camps Bay - Waterfront

2. Gün: Stellenbosch (Şarap bağları) - Waterfront

3. Gün: Robben Adası - Waterfront - Bo Kaap - Long Street & Green Market

4. Gün: Peninsula Tur; Hout Bay (Fok Adası) - Chapman's Point - Simon's Town (Penguen Plajı) - Ümit Burnu

5. Gün: Waterfront - Kirshtenbosch Botanik Bahçesi

6. Gün: Camps Bay

Gezilecek yerler de detaylarıyla serinin devamında!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.