Afrika Güzeli Cape Town

Masa Dağı’nın eteklerinden okyanusa uzanan güzel şehir.

Cape Town nerededir, neyin nesidir?

Afrika’nın güneybatı ucundaki bu enerjik metropol Güney Afrika’nın ikinci büyük şehri ve Batı Cape Bölgesi’nin başkenti. Cape Town’un Afrikaans dilindeki adı Kaapstad ve burası Güney Afrika’nın kültürel başkenti olmakla beraber, dünyanın en ikonik şehirlerinden bir tanesi olarak görülüyor. Fondaki görkemli Masa Dağı (Table Mountain), etrafındaki milli parklar, üzüm bağları ve kumsallarıyla göz kamaştıran Cape Town kesinlikle görülmeyi hak ediyor.

Afrika Güzeli Cape Town
Afrika Güzeli Cape Town

Cape Town'da neler görmeli?

Cape Town’ın kültürünü ve tarihini yakından gözlemlemek için Victoria ve Hollanda’nın sömürgesi oldukları dönemden kalma yapılar ve Art Deco tarzı binalarla süslü Upper City Centre civarını mutlaka gezmelisiniz. Bunun yanında, şehrin güneybatısında yer alan ve genellikle Müslümanların yaşadığı bir mahalle olan Bo-Kaap da renkli evleriyle dikkat çeken yerlerden. Bu yüzden olacak ki birçok film çekimine de ev sahipliği yapmış burası. Ayrıca Bo-Kaap müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Gelmişken sokakta satılan harika yemekleri de denemeyi unutmayın.

Afrika Güzeli Cape Town
Afrika Güzeli Cape Town

Emektar Ümit Burnu

Güney Afrika’nın en eski yapısı Ümit Burnu Kalesi de görmeniz gereken yerlerden. 1666 ve 1679 yılları arasında inşa edilen yapıdan yerliler sadece “Kale” diye bahsediyorlar. Askeri tarih ve kalenin kendi tarihi ile ilgili geniş bir koleksiyona sahip burası. Eğer yerel sanat ile ilgiliyseniz Afrika Ulusal Galerisi’nin koleksiyonlarınızı da keşfetmeniz öneriliyor.

Afrika Güzeli Cape Town

Bitki cenneti Cape Town

Masa Dağı’nın eteklerinden okyanusa doğru uzanan Cape Town’da göz alıcı güzellikte bir milli park da bulunuyor. Dağın zirvesine çıkan yürüyüş yollarını takip edebilir ya da buraya teleferikle çıkabilirsiniz ve emin olun ki her iki şekilde de inanılmaz manzaralarla karşılaşacaksınız. Dağın doğu yamaçlarında bulunan Kirstenbosch Botanik Bahçesi de muhtemelen dünya üstündeki en çekici bahçelerden bir tanesi. Burada Cape florasına özgü en güzel, en farklı ve en güzel bitkilerle çiçekleri gözlemlemeniz mümkün. Güney Afrika’nın tüm bölgelerinden farklı bitkileri ve Shona taşlarından yapılmış Zimbabwe heykellerini görebileceğiniz bu bahçede aynı zamanda Ulusal Biyoçeşitlilik Enstitüsü de bulunuyor. Cape Town’dayken yapılabilecek bir başka etkinlik de feribota atlayıp Nelson Mandela’nın 27 yıl hapis yattığı Robben Adası’na gitmek olabilir.

Afrika Güzeli Cape Town
Afrika Güzeli Cape Town
Afrika Güzeli Cape Town

Üzüm bağlarını görüp şarap turlarına katılın 🍷

Bunların haricinde Güney Afrika’nın en iyi şaraplarını tadıp kartpostal niteliğindeki üzüm bağlarını görmek için şehrin merkezine oldukça yakın olan Constantia Vadisi’ne gidebilirsiniz. Bu vadi ülkenin şarap üreten en eski bölgesi olarak biliniyor. Yine Hollanda’nın sömürgesi oldukları dönemden kalma mimari yapılarla süslü bölgede şarap tadım turlarına katılmak mümkün. Şarap sevmiyorsanız (eğer böyle bir şey mümkünse) yerel likör Amarula’yı denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Afrika Güzeli Cape Town
Afrika Güzeli Cape Town

Biri penguen mi dedi? ❤

Araştırırken karşılaştığım bir ipucu daha: Simon’s Town’a giden ve sahil şeridi boyunca ilerleyen banliyö tren hattına binerseniz cam kenarında oturarak denizaslanlarını ve şanslıysanız balinaları gözlemlemek mümkün olabiliyormuş. Ayrıca şehrin en ünlü plajlarından olan Boulders Bay’de de binlerce penguen varmış!

Afrika Güzeli Cape Town

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.