Afedersiniz, Sizin Şehrin IQ'su Kaç Acaba?

Ece Tuğran 19.08.2016

Akıllı kentler hızla yaygınlaşıyor, haberiniz var mı?

Akıllı kentler hem doğal ve beşeri kaynakların verimli kullanılması hem de yaşam kalitesinin yükseltilmesi için gelişmiş bilgi ve iletişim teknolojileri ile donatılan kentlerdir. Bu kentleri saran bilgi ve iletişim teknolojileri “Information and Communication Technology” (bilişim ya da bilgi teknolojileri) ve “Internet of Things” (nesnelerin interneti) adlı iki alandan oluşur. Bilgi teknolojileri çoğu kurumda ve şirkette IT veya BT adıyla bulunan, bilginin üretilmesi, biriktirilmesi, analiz edilmesi, yayılması ve korunmasında görev yapan teknoloji departmanıdır. Nesnelerin interneti ise, kulağa da yabancı gelmesinden anlaşılacağı üzere, bilgi teknolojileri kadar köklü olmayan, akıllı kent kavramıyla birlikte yeni yeni fakat hızlıca yaygınlaşan bir teknolojidir alanıdır. Bu alan, nesnelerin internet altyapısı üzerinden birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle etkileşim halinde olmasını sağlar. Bu sayede gerekli veriler izleme cihazları, sensörler, çipler gibi erişimsel nesneler ile gereken zamanda ilgili yerlere gönderilir.

Akıllı kent uygulamaları:


1- Güvenlik

Şehir genelinde bulunan yüksek çözünürlüklü kameralar ile şehrin her yerinden 24 saat görüntü alınır. Böylece acil durumlar vakit kaybına olanak vermeden tespit edilir ve erken müdahale yapılması için gereken yerlere bildirilir. Ayrıca alınan görüntüler suçla savaşan birimler tarafından şehir güvenliğini sağlamak için kullanılır.

2- Şebeke

Elektrik ve su sayaçlarının sensörler aracılığıyla uzaktan anlık olarak okunması ve takip edilmesi, bu kaynakların idareli kullanımına yardımcı olur. Ayrıca sayaçlardaki sensörler bir bölgede elektrik ve su kaçağı varsa bunları da tespit edip gereken yerlere bildirir.

3- Sağlık

Diyabet, tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi kronik rahatsızlıkları olan hastaların evlerindeki ölçüm aletlerinin verileri, aletlere yerleştirilen izleme cihazları sayesinde sağlık merkezlerine anlık olarak aktarılır. Bu sayede hastaların sağlık verileri normalin dışına çıktığında ve hastalar müdahaleye ihtiyaç duyduğunda acil yardım ekipleri vakit kaybetmeden gereken yere sevk edilir.

Engelli vatandaşlar için bir şehir güzergahını içeren bir veri tabanı oluşturularak, bu insanlar için özel olarak sağlanan imkanlar mobil olarak erişime sunulur.

4- Trafik

Yaya ve taşıt trafiğine sahip tüm kara yollarına yerleştirilen kamera ve sensörler ile trafik yoğunluğu tespit edilir. Bu tespite göre trafik ışıkları ve uyarı tabelaları gereken şekilde otomatik olarak değişir. Böylece trafik yoğunluğu dengelenir. Ayrıca yoğunluk, kaza, yol çalışması gibi kara yollarında oluşabilecek ekstrem durum bilgileri taşıt sahipleri tarafından mobil olarak öğrenilebilir.

5- Endüstri

Birçok iş alanında kullanılan, insansız çalışan ve takip gerektiren aletlerin (yiyecek ve içecek otomatları, jeneratörlerin güç ve yakıt durumu, asansörlerin arıza durumu, otomatik sulama sistemleri vb.) uzaktan takibi yapılarak hizmet kalitesi artırılır.

Afedersiniz, Sizin Şehrin IQ'su Kaç Acaba?

Dünyanın en akıllı kentleri


- Singapur

Yaşlılara ve engellilere dağıtılan özel kartlar sayesinde, bu insanlar karşıdan karşıya geçerken, taşıtlara kırmızı ışık daha uzun süre yanıyor.

Kameralar sayesinde trafik sıkışıklığı ölçülüyor ve inanamayacaksınız ama; Singapur’da sıkışıklık yaratan araçlar tespit edilip bu araçların sahiplerinden vergi alınıyor.

- Barcelona

Park ve bahçelerdeki otomatik sulama sistemleri bir merkezden takip ediliyor. Topraktaki nem oranını ölçen sensörler sayesinde bitkilere gereken zamanda gerektiği kadar su veriliyor. Böylece su kaynakları verimli kullanılabiliyor.

- Londra

Akıllı park sistemi ile park sorununun tarihe karıştığı Londra kentinde de Singapur’daki gibi trafik sıkışıklığı vergisi uygulanıyor. Ayrıca akıllı şehir uygulamalarında kullanılan tüm veriler “London Datastore” adıyla halka sunuluyor.

- San Francisco

Bu kentte akılı atık yönetimi sistemi ile çöplerin %80’i geri dönüştürülüyor. Kentin hedefi 2020 yılında atıkların %100’ünü geri dönüştürmek.

Akıllı şebeke sisteminde bir hayli ilerlemiş olan San Francisco’da elektrik ihtiyacının %40’ı yenilenebilir kaynaklardan karşılanıyor. Sokak lambalarında LED ampuller kullanılıyor, lambalara yerleştirilen sensörler sayesinde aydınlatma miktarı ve süresi takip ediliyor.

- Oslo

Bilgi teknolojilerini öncelikle ekolojik alanda kullanmayı tercih eden Oslo, 2020’ye kadar çevre kirliliğini %50 azaltmayı hedefliyor. Ayrıca kent tüm akıllı trafik ve şebeke uygulamalarına da sahip.

Afedersiniz, Sizin Şehrin IQ'su Kaç Acaba?

Elbette sadece bunlar değil, şu kentler de akıllı kent uygulamalarıyla ismini çokça duyurmakta:

  • İspanya’nın Santander kentinde bulunan 20 bin kamera, yüz binlerce sensör ve ölçüm cihazının 24 saat boyunca topladığı veriler bir analiz merkezinde değerlendiriliyor. Hava durumundan trafik yoğunluğuna kadar, gün içinde gerekli her türlü bilgi mobil olarak halka ulaştırılıyor.
  • ABD’nin New York kentinde bilgi merkezi haline getirilen telefon kulübelerinden haberleri izlemek, kablosuz internete bağlanmak mümkün.
  • Güney Kore’nin başkenti Seul’de yaşlı ve engelli insanlara ücretsiz olarak dağıtılan akıllı telefon ve tabletler sayesinde bu insanların sağlık durumu düzenli olarak kontrol ediliyor.
  • Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da hava durumu sokaktaki lamba direkleri tarafından ölçülebiliyor.
  • Hollanda’nın Amsterdam kentinde akıllı telefon uygulamaları sayesinde boş otopark yerleri tespit edilebiliyor. Böylece trafik rahatlıyor ve park sorunu yaşanmıyor.

Türkiye'de akıllı kent uygulamaları

Henüz bu konudaki uygulamaları sınırlı olan Türkiye’de akıllı kent uygulamalarını yönetecek uzman personel sayısı da yeterli değil. Dar kapsamlı olsa da, İstanbul ve Ankara’da akıllı kent uygulamaları görülmekte. İstanbul’da akıllı sayaçlar, akıllı binalar, İBB’nin trafik yoğunluğu için sağladığı mobil uygulama, Mobese kameraları ve dijital kütüphaneler; Ankara’da akıllı duraklar, toplu taşımalara yerleştirilen kameralar, Ankara Katı Atık Projesi ve Otomatik İtfaiye Komuta Merkezi Sistemi Türkiye’de uygulanmakta olan akıllı kent çalışmaları.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.