Adım Adım Kendimizi İnternetten Siliyoruz (Silemediler)

Mehmet Berkay Önen 13.07.2016

Sebebini sormuyoruz ama eğer kendinizi internetten silmek isterseniz izleyeceğiniz adımlar bu yazıda saklı.

Adım Adım Kendimizi İnternetten Siliyoruz (Silemediler)
Görsel Kaynağı: Slashgear

Niye yapmak istiyorsunuz bilmiyoruz, sorgulamıyoruz ama eğer internetten kendinizi silmek isterseniz, bu yazıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor. Elbette yüzde yüz başarıyı yakalamak garanti değil. Kaç yıldır internet kullandığınıza ve kişisel bilgilerinizi ne kadar ortalığa yaydığınıza göre değişmekle beraber, eğer gerekli adımları takip ederseniz, kendinizi oldukça başarılı bir şekilde internetten silebilirsiniz.

1. Sosyal Medya Hesaplarınızı Silin

Sosyal medya hesaplarınızın tamamını kapatın ve eski gönderileriniz de dahil olmak üzere geçmişinizi silin. Facebook, Twitter, Foursquare, Instagram gibi bütün büyük sosyal ağ hizmeti veren siteler her ne kadar pek hoşnut olmasalar da sorunsuzca hesaplarınızı kapatmanıza izin veriyorlar. Bu noktada dikkat edilecek bir husus da deaktive etmek ile silmek kavramlarını karıştırmamak. Eğer hesabınızı deaktive ederseniz, verilerinizi sadece gizli hale getirmiş oluyorsunuz. Silme işleminin ise geri dönüşü yoktur.

2. Arama Motorlarında Kendinizi Arayın ve Silinmeyi Talep Edin

Arama motorlarında kendinizi ya da kullandığınız kullanıcı adlarının hepsini teker teker arayın. Yıllar önce kaydolduğunuzu unuttuğunuz bir web sitesine bu sayede erişebilirsiniz. Şifrenizi hatırlamıyorsanız, şifremi unuttum özelliği ile hesabınızı kurtarabilir ve silebilirsiniz. Eğer hiçbiri işe yaramazsa, site yöneticisine erişmek dışında başka bir opsiyonunuz kalmıyor.

3. Silemediğiniz Hesapları Anlaşılmaz Hale Getirin

Bazı internet siteleri hesabınızı kapatmanıza izin vermezler. Bu durumda kullanıcı adınızı değiştirip hesabı tanınmaz hale getirmek en mantıklısı.

4. Mail Listelerinden Çıkın (Spam'e Atmayın)

Mail listeleri de sizin hakkınızda oldukça fazla bilgi içerirler. Kendinizi tüm mail listelerinden çıkarın. Neredeyse tüm mail listelerinin gönderilerinin altında ''unsubscribe'' ya da ''mail listesinden çıkın'' gibi bir ibare bulunur. Bu ibareye tıklayarak kolaylıkla kendinizi listeden çıkarabilirsiniz.

Tamamen kendinizi internetten silmek ne yazık ki mümkün değil ama oldukça iyi gizlenebilirsiniz. Veri güvenliğinin giderek önem kazandığı bu günlerde tedbiri elden bırakmamak lazım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.