Adil Kullanım Kotası(AKK) Yeterince Adil Mi?

Zafer Babal 05.09.2016

Kullandığımız internet paketlerinin çoğunda “sınırsız” ifadesi bulunsa da aslında “sınırlandırılıyoruz”.

Bundan yıllar önce Intel’de çalışan bir uzmanın açıklamasını okumuştum. Bu şahsı muhteremin dediğine göre laboratuvar ortamlarında ulaştıkları hız, her iki yılda bir kendini katlayacak seviyeye geliyormuş. Bu şu demek oluyor: Biz tüketiciler x hızında cihazlar kullanırken, aynı anda teknoloji üreticileri çoktan 2x teknolojiyi elde etmiş oluyorlar. Tabii satış rakamları gereği son kullanıcı olan bizlere bu teknolojinin ulaşması eski teknolojideki cihazların ciddi boyutlarda satışından sonra gerçekleşiyor.

Adil Kullanım Kotası(AKK) Yeterince Adil Mi?

Teknoloji, siz isteseniz de istemeseniz de yerinde sayma ihtimali bulunmayan bir sektör. Bunun en büyük nedeni de teknoloji - tüketim ilişkisinin doğru orantılı artışı. Yani teknoloji ilerledikçe biz daha iyi telefonlara ihtiyaç duyuyor(!), işlemci gücü daha yüksek bilgisayarlar alıyor, internetimizin hızını yükseltme ihtiyacı hissediyoruz. Eskiden, televizyona mahkum olduğumuz günlerin yerini artık internet üzerinden izlenen diziler, filmler aldı bile. Bir zamanların “Kral TV”leri yerini Youtube’daki müzik kanallarına, Spotify’lara vs. çoktan bıraktı. TV ve radyo gibi ortamlarda size sunulanla yetinirken, internet ortamında kendi seçimlerini yapma özgürlüğü kullanıcıların yeni gözdesi oluverdi.

Adil Kullanım Kotası(AKK) Yeterince Adil Mi?

Youtube son zamanlarda 4K destekli yayınlara başladı. Çözünürlüklerin artması, izlediğimiz görüntünün yüksek kalitelere ulaşması demek. Tabii işin doğal sonucu olarak da bant genişliği ihtiyacı artıyor. Görüntü kaliteleri üzerinden ortalama 10 dakikalık bir videoyu internetten izlediğimizde internet kotamızın ne kadarını kullandığımızı örnekle açıklayalım:

2160p video: 20000 *60*10/8/1024 = 1465 MB
1440p video: 8913 *60*10/8/1024 = 653 MB
1080p video: 3774*60*10/8/1024 = 277 MB
720p video: 3000*60*10/8/1024 = 220 MB
480p video: 1000*60*10/8/1024 = 73 MB
360p video: 721*60*10/8/1024 = 53 MB

Yukarıdaki örneğini verdiğim videoların kalitelerini etkileyen “bitrate” denilen bir kavram var. Bu değeri ortalama olarak verdiğimizde kullandığımız bant genişliği yukarıdaki gibi oluyor. Yani 10 dakika boyunca 4K bir video izlediğinizde 1,5 gb veri kullanmış oluyorsunuz. Ortalama bir filmi 100 dakika olarak ele aldığımızda ise 15 gb civarı bir kullanımınız oluyor. “Harcadıysak, harcadık. Bu filme, diziye değer arkadaş!” diyenlere ülkemizdeki sınırsız diye ifade edilen internet paketlerindeki adil kullanım kotasının ortalama 50 gb olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani izlediğiniz üç filmden sonra ay başına kadar 3 mbit hıza mahkumsunuz.

Adil Kullanım Kotası(AKK) Yeterince Adil Mi?

Adil Kullanım Kotası (AKK), mantık itibariyle internetin adil kullanılması yönünde ortaya konmuş bir sistem. Lakin yukarıda örneklerini verdiğim üzere 50 GB sonrası AKK’nin aşılması durumunda ay sonuna kadar 3 mbps ile idare edilmesi gerçekten eziyet haline geliyor. Bu konuda atılacak adımlar internet servis sağlayıcılarının altyapılarını daha da genişleterek, ülkemizin sahip olduğu bant genişliğini artırmalarından geçiyor. Avrupa ile ülkemizde sunulan internet hizmetinin rakamsal olarak karşılaştırılması ile yazımı bitirirken hepinize AKK’siz günler dilerim.

Adil Kullanım Kotası(AKK) Yeterince Adil Mi?

Not: AKK’ye karşı internet kullanıcıları çeşitli platformlarda bir araya geliyor. Ayrıntılı bilgiyi bu adresten alabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.