ADHD ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ece Soylu 18.08.2016

Ele avuca sığmayan dünün çocukları, bugünün yetişkinleri anne terliğini boşuna yemiş anlaşılan.

Psikoloji sözlüğünde ADHD olarak karşımıza çıkan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olarak tanımlanan durum çocukların büyük bir bölümünde gözleniyor. Hastalığın ilk tanımı, 1902 yılında İngiliz doktor George Still tarafından yapılmış. Hastalık kategorisine girip girmediği konusunda başlangıçta ikilemler yaşansa da günümüz otoriteleri psikolojik hastalık tanımı konusunda hemfikir. Dolayısıyla büyük ölçüde çocuğun kontrolünde gelişmeyen bir durum. Uzun yıllardan beri gözlemlenen bir hastalık olmasına karşın, son dönemlerde görülme oranı hızla artmakta. Şüphesiz, bunun en büyük sebebi gelişen teknoloji ile birlikte dikkat dağıtıcı birçok unsurun çocukların etrafını sarmış olması. Uzmanlar, özellikle erken yaşta televizyon ve elektronik cihazlarla tanışan çocuklarda ADHD görülme olasılığının arttığını belirtiyorlar.

ADHD ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
Kaynak: Pinterest

Hastalığın üç farklı kategorisi bulunuyor:

1. Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği bulunan çocuklar bir şeye odaklanmada ciddi zorluklar yaşarlar. Önlerinde uğraşmaları gereken bir şey varsa sürekli onu bırakma eğilimdedirler, normal bireyleri işinden alıkoymayacak düzeydeki dış seslerden ve etkilerden çok çabuk etkilenip dikkatlerini veremezler. Karşısındakini dinleme konusunda da sıkıntı yaşarlar, genellikle konuşmanın belli bir kısmından sonra dinlememeye başlarlar. İşleri erteleme de sık sık yaptıkları bir durumdur. Yaptıkları şeyden çabuk sıkılırlar, sık sık bulundukları konumu ve uğraşlarını değiştirmek istekler. Dikkat gerektiren, el işleri gibi aktivitelerde genellikle başarısız olur ve devam etmek istemezler.

2. Hiperaktivite (Aşırı Hareketlilik)

Hiperaktif çocuklar belli bir yerde sakin durma konusunda zorluk çekerler. Sürekli hareketlidirler ve çok konuşmaya meyillidirler. Bu davranışlar beraberinde sabırsızlık ve karşıdakini dinlememe gibi sorunları da doğurur. Özellikle sosyallik konusunda büyük sıkıntı yaşarlar, iletişim kurarken sürekli söz kesmeleri ve çok konuşmaları sosyal ilişkilerini başarısızlığa uğratır.

3. İmpulsivite (Dürtüsellik)

Dürtüselliği, hiperaktivitenin bir diğer boyutu olarak tanımlayabiliriz. Bu durumda da karşısındakini dinleme konusunda sıkıntı yaşanır, buna ek olarak düşünmeden hareket etme sıkça gözlenen bir davranıştır. İlk akıllarına gelen şeyi yaparlar, sonuç muhakemesi yapma gibi becerileri yoktur. Özellikle okul çağının sonlarına doğru daha belirgin bir şekilde fark edilir, sınav sorularını okumadan cevaplamaya çalışır veya söz almayı beklerken sabırsızlanıp atlarlar.

ADHD başlığı altında toplanan bu bozuklukların sebebi tam olarak bilinmemekte. Son araştırmalar, teknolojik araçların hastalığın gelişimine katkısını göstermekle birlikte, genetik yapının da etkili olabileceğine işaret ediyor. Yine nedeni tam olarak belli olmasa da erkeklerde görülme olasılığı kızlara oranla 3 kat fazla. Hastalığın ortaya çıkışını değil, ancak ilerlemesini büyük ölçüde tetikleyen ise psikososyal yapı. Aile içerisindeki geçimsizlik gibi sorunlar hastalığın seyrini etkileyebilir.

Peki, tedavi yöntemleri nelerdir?

İlaç tedavisi uygulanabileceği gibi, psikolog desteği de yeterli olabilir. Ancak, tespitin iyi yapılması için doktor kontrolü şarttır. Sonraki süreçte psikoloğun ve ailenin yardımıyla iyileşme sürecine başlanır. Sonuç alınamayan durumlarda psikiyatrik uzmana başvurularak ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi çoğu aileyi korkutsa da ileriki yaşlarda daha büyük sorunlara yol açmaması adına erkenden müdahale edilmesine özen gösterilmelidir.

Kapak Görseli : Pinterest

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.