Adadan Ayrılan Sıradaki Grup The Maccabees Oldu

Taner Turna 25.08.2016

2000’li yıllarından henüz başında önlenemez bir yükselişe geçen indie rock’ın Londra merkezli temsilcilerinden The Maccabees, grubun dağıldığını duyurdu.

“X-Ray” isimli ilk single’ları ile Britanya toprakları üzerinden müzik dünyasına adımını atan The Maccabees, 2007 yılında yayınladığı ilk albümleri “Colour It In” ile Arctic Monkeys ve The Kooks’un halay başı olduğu indie rock kafilesine katılmış oldu. “Toothpaste Kisses” şarkıları ile daha ilk albümünden turnayı gözünden vurmayı başaran grup, arkasında Björk, Arcade Fire ve Coldplay’in prodüktörlüğü yapan Marcus Dravs‘ın olduğu “Wall of Arms” albümü ile yükselişe geçti.

Sonuncusu geçtiğimiz yıl yayınlanan ve toplamda 4 albüme sahip The Maccabees, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından paylaştıkları bir mektup ile 14 yıllık mutlu birlikteliklerini sonlandırdıklarını duyurdu. Son yıllarda yeniden bir araya gelen gruplara o kadar alışmışken, The Maccabees'in zamansız vedası beni biraz üzdü. Fakat Arctic Monkeys’in tıkanma noktasına gelip ara verme kararı aldığı, The Kooks’un iki yıl önce yayınladığı ne olduğu belirsiz albümü ile 'nerede o eski günler' dedirttiği bir ortamda The Maccabees’in “birlikte yapabileceğimiz her şeyi tamamladık” sözlerinin ardından veda etmesi çok da şaşırtıcı değil.

Adadan Ayrılan Sıradaki Grup The Maccabees Oldu

Indie rock’ın temelleri 80’lerin başında atılsa da müzik dünyasında gerçek değerini kazanması 2000’li yılları buldu. Fakat aynı döneme denk gelen birçok müzik türünün de parlaması ve ister istemez indie rock çatısı altında yapılacak şeylerin sınırlı olması, geride kalan sürede türün miladını doldurmasına neden oldu. Bunu indie rock ile müzik kariyerine başlayan grupların ya başka janraların peşine düşmesi ya da dağılmasından da anlayabiliriz.

The Maccabees‘in veda mektubundaki en sevindirici yan ise, grubun her üyesinin müzik kariyerine başka projelerle devam edecek olması. Grup aynı zamanda önümüzdeki günlerde veda konseri vereceklerini de duyurdu. Ben de dünya gözüyle 2011 yılında Babylon’da dinlemiştim kendilerini. Hoşçakalın çocuklar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.