Acı Yemenin Çıkışı da Acılı Olmasın!

Bıyıklılar Ekibi 09.10.2017

Şu gerçeği hepimiz çok iyi biliyoruz: Acı yerseniz çıkışı da acılı olur. Peki o dev kebap seansının ertesi gününde tuvalet seansının da dev acılı geçmemesi için ne yapabilirsiniz?


Acı moleküllerinin besleyici özelliği yoktur. Dilimize çevirirsek, girdikleri gibi çıkar. Beslenme zincirinin son halkası, yani bağırsaklarınız ve anüsünüz; sindirim işleminden geriye kalan son besin kırıntılarını yakalamak için tasarlanmıştır, yani geçirgendir. Bu da dışkınızdaki acıların tadına son bir kez daha bakmanıza sebep olur.

Peki bu acımasız doğa fenomenine nasıl engel olabiliriz?

Aslında acı ile yağı birlikte almazsak sorun büyük ölçüde çözülüyor. Yağı sindirmek için salgılanan öd tuzları, anüsü tahriş edebiliyor. Bu denkleme bir de acı ekleyince, “acı” kaçınılmaz oluyor.


Ama yağları şıpır şıpır damlayan bir kebabı acıdan ayrı düşünemeyeceğimize göre yapılacak şey, yemekten sonra yağın emilmesini sağlayacak bir şeyler. En ideal çözüm, eczanelerde satılan lif takviyeleri olsa da ziyafetten sonra tam buğday unundan yapılmış bir dilim ekmek yemek de fayda sağlayacaktır.

Bir de radikal çözüm var. Tayland’da yapılan bir araştırmaya göre acının asıl sebebi, bir seferlik alındığı zaman oluşan hassasiyet. Bağırsaklarınıza patronun kimin olduğunu göstermek için yapmanız gereken; 3 hafta boyunca her gün acı biber yemek. Sonuçlara göre günde 2,1 gram acı biber yiyen deneklerin tüm hassasiyeti 3 hafta içinde bitmiş.


Yerse!

Kaynak: Men’sHealth

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

ramses
asdfghjk
03.Kas
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.