ABD’den Yapay Zeka Çağrısı

Zafer Babal 31.08.2016

Kulvarlar değişse de süper güçlerin yarışı devam ediyor.

Son yüzyıl, iki büyük dünya savaşına ve bir de hâlâ etkileri devam eden soğuk savaşa sahne oldu. Neredeyse bütün Avrupa’yı işgal etmek üzere olan Hitler’in yenilgisi, Almanya üzerinde yıkıcı bir etki yaptı. Gerçi günümüzde Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olmayı tekrar başardı Almanya. Yine 90’lı yıllar itibariyle de Sovyet Rusya’nın dağılması bu yüzyılda yaşananların ve Rusya’nın iç politikalarının önemli bir sonucuydu. Rusya da bu yıpratıcı süreçten, her ne kadar eski gücünü tam olarak yakalayamadığı ifade edilse de, bir şekilde sıyrılmayı başardı.

ABD’den Yapay Zeka Çağrısı

Bu iki büyük aktörün başrolü paylaştığı filme yeni bir yüz daha eklendi son yıllarda. Özellikle ucuz iş gücü ve yoğun çalışma temposu ile Çin de önemli bir role soyunmuş oldu. Dünyadaki ticaret hacminin önemli bir miktarının yolu bu ülkeye düşünce Çin bunu akıllı yatırımlarla avantaja çevirdi. Artık dünyadaki süper güç pastasının en az üçe bölünmesi gerektiğinde herkes hemfikir.(Kaynak: Forbes)

ABD’den Yapay Zeka Çağrısı

Bu üç kuvvet arasında özellikle belli alanlardaki pasta payını büyütme yarışı; uzay hakimiyeti, kutuplardaki araştırmalar ve siber sistemler üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Zaten ticari ürünler, silah satışı ve üretim teknolojilerinde kızışan ortam, son zamanlarda siber ağlara sıçramış durumda. Kendilerini çeşitli şekillerde adlandıran binlerce üyesi olan siber korsanlar günümüzde oldukça etkinler. Dünyada söz sahibi olan ülkelerin, rakip saydıkları ülkelere karşı gerek bilgi casusluğu gerek ekonomik zararlar verme amacıyla harekete geçtiği ortaya konuyor.

ABD’den Yapay Zeka Çağrısı

ABD Savunma Bakanlığı Bilim Kurulu, işte tam da bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamadan ziyade bir çeşit “acil eylem çağrısı” ortaya koydu. Kurul, özellikle siber güvenlik tehdidinin bu denli arttığı bir dünyada alınacak önlemlerle ilgili daha yoğun bir çalışma gerekliliğini dile getirdi. Bilindiği üzere nükleer başlıklı füzelerden tutun da en temel savunma birimlerine kadar çoğu unsur artık bilgisayar destekli olarak kullanılıyor. Hatta çeşitli yapay zeka sistemleri siber savunma ağlarında otomatik olarak devreye girecek şekilde programlanmış olarak hizmet veriyor. Dolayısıyla herhangi bir siber saldırı altında bu önemli silahların kontrolünü ele geçirebilecek siber korsanlar ya da terörist gruplar çok büyük kitlesel eylemler yapma potansiyeline sahipler.

Bu üç büyük devletin silah ve savunma sektöründe harcadığı milyar dolarların, dünya üzerinde mevcut onlarca ülkenin toplam bütçesinden daha fazla olduğu ifade edilirken, bu yarışın yeni gerilimlere yol açıp açmayacağı da merak konusu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.