ABD'de Sakıp Sabancı Kürsüsü!

Defne Taktak 13.06.2016

Colombia Üniversitesi’nde Sakıp Sabancı Kürsüsü ve Türkiye Çalışmaları Merkezi kuruldu.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı'nın, Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında duyurduğu habere göre Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Colombia Üniversitesi’nde Sakıp Sabancı Kürsüsü ve Türkiye Çalışmaları Merkezi kuruldu.

ABD'de Sakıp Sabancı Kürsüsü!

Kürsünün ve merkezin bir arada olmasının çok büyük faydalar getireceğine ve çok büyük ivme kazandıracağına inandıklarını bildiren Güler Sabancı, "Sakıp Sabancı Kürsüsü ve Türkiye Çalışmaları Merkezi’nin Colombia Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve ortak bilgi üretimine katkıda bulunacağına inanıyoruz." diye de ekledi.

Sakıp Sabancı'nın bir diğer kızı olan Dilek Sabancı da “Rahmetli babam böyle çalışmalara çok önem verirdi. Böyle bir şeyi gerçekleştirmiş olmaktan çok mutluyum. Babam memleketi ve insanlarımız için faydalı işler yapabilmenin peşinde koştu. Sadece ulusal alanda değil uluslararası alanda da Türkiye'nin tanınması için çaba gösterdi. Her zaman yeniliğin ve fikirlerin gücüne inandı. Vasiyet ettiği kişisel fonlarla hem Sabancı Vakfı'na hem de Sabancı Üniversitesi'ne sürdürülebilir destekler sağladı. Türkiye'nin uluslararası arenada bilinirliği için sosyal bilimlerin önemine çok inandı. Dünyanın çeşitli yerlerinde Türkiye çalışmaları yapan genç bilim insanlarını teşvik etti. Bizlere de farklı işleri en iyi şekilde yapma, öncü ve ilk olma cesaretini verdi. Biz de ailesi olarak memleketimize olan düşkünlüğümüz ile Türkiye toplumuyla daima büyük hizmetler vermeye devam ediyoruz. Bugün Sabancı Üniversitesi olarak Colombia Üniversitesi'ne bir fon bağışlıyoruz. Amerika'da ilk defa bağışçısının adıyla, babam Sakıp Sabancı'yla anılacak Türkiye çalışmalarını uluslararası arenada en kapsamlı şekilde yürütecek bir merkez kuruyoruz. Türkiye üzerine yapılacak tüm çalışmalar Sakıp Sabancı ismiyle anılacak. Babamdan kalan en önemli miras, ihtisasa, yeteneğe ve bilgiye saygı duyup takdir etmektir." diyerek duygularını paylaştı.

Kürsüde çalışma yapacak öğrencilere bir de Sakıp Sabancı bursu!

Merkezin içinde yapılacak olan çalışmalarda Türkiye'nin ekonomisi, siyaseti, toplumu gibi çeşitli konular yer alıyor. Ayrıca kurulan merkezde Sabancı Üniversitesi ve Colombia Üniversitesi arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları gerçekleştirilecek. Üstelik merkezde çalışma yapacak öğrencilere de "Sakıp Sabancı doktora bursu" verilecek.

Kürsü ve merkez için aktarılacak kaynak toplam 10 milyon dolar. Merkez, Colombia Üniversitesi'ne vakfedilecek olan bu kaynağın gelirleriyle işletilecek. Kürsüde bir konu derinlemesine çalışılırken, merkezde ise Türkiye üzerine bir çok konu araştırılacak. Kürsünün başına atanacak ismi Colombia Üniversitesi belirleyecek, Türkiye Çalışmaları Merkezi direktörünü ise Sabancı Üniversitesi belirleyecek.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.