ABD Seçimlerinin İkinci Tartışması Yapıldı

Adil Fide 10.10.2016

Geleneksel tartışma serisinin mevcut adaylarla ikincisinde tansiyon yüksek, seviye düşük seyretmeye devam etti.

ABD’nin Kasım ayındaki başkanlık seçimlerine doğru geleneksel tartışma oturumlarından ikincisi yapıldı. Stüdyodaki konuklardan ve sosyal medyadan gelen sorulara ikişer dakika içerisinde cevaplar verildi. Çok uzun yıllardır önce radyodan, sonra da televizyon ekranlarından yayınlanagelen iki ana parti adayı arasındaki programlar Trump – Clinton ikilisi ile şu ana kadar hiç olmadığı kadar sert geçiyor. Son günlerin tapeli, cinselli mide bulandıran gelişmeleri ile gelen yükseliş trendi devam etti. Başlarken taraflar el bile sıkışmadı. Trump Clinton’ı silinen elektronik postalar konusunda hapse girmesi gerektiği ile neredeyse tehdit etti. Tartışmanın sürprizli sonunda, anaokulunda çocuk barıştırmak için kullanılabilecek bir yöntem ile birbiri hakkında güzel sözler söylemek zorunda kalmaları stüdyoda duygusal anlara yol açtı.

Uzun yıllardır siyasetin tepesinde bulunmaktan omzunda yakın geçmişin bütün günahlarının ağırlığını taşıyan bir politikacı ile hayatta her istediğini satın almaktan pek yetişkin gibi bile davranamayan bir elit “celebrity” çok acayip bir karşılaşma. Bu turda da Clinton rakibinin bu pozisyonun gereklerinden haberdar bile olmadığı imasını devam ettirirken, Trump rakibinin 30 yıldır ülkeyi felaketlere sürükleyen ekibin parçası olduğunu iki dakikada bir söyledi. Başka önemli sayılabilecek bir tekrar da Clinton’ın “orta sınıf” yakarışları idi. Vergi konusu açıldığında Hillary Trump’ın vergileri düşürmekten bahsettiğinde kendisi gibi en zengin zümre için bunu yapacağını ve sittin senedir o kesimin semirmesini kendisinin durduracağını anlattı. Trump Beyefendi de bütün o zirve sermayedar grupların Clinton’ların kampanya sponsoru olduğunu hatırlattı. Hatta biraz da “o yüzden benden fazla reklamı çıkıyor” diye sızlandı.

ABD Seçimlerinin İkinci Tartışması Yapıldı

İki gündür en çok beklenen konu erken açıldı. Trump kadınlara dair kusmuk kokan konuşma kayıtları hakkında “kadınlara kimse benden fazla saygı duyamaz, bu sözler beni yansıtmıyor” diye başladı. Bunların eski ve “pek gurur duymadığı” kulis konuşmaları olduklarını söyleyip bugün memleket ortaçağ koşullarına dönmüşken, IŞİD’ler ortalıkta geziyorken bunlardan bahsedelim dedi. Clinton bu durur mu, yapıştırdı cevabı: “Bizim tanıdığımız Trump’ı gayet iyi yansıtıyor”. Ardından rakibinin kadınlar hakkındaki bütün ileri geri konuşmalarından kısa bir seçki sundu. Akşamın ilginç olaylarından biri Trump’ın tartışmadan hemen önce, yan salonda Bill Clinton tarafından tecavüze uğradığını iddia eden bir kadınla bir basın toplantısı yapması idi. Daha da ötesinde, Hillary’nin de kadının susturulmasında başrolde olduğu iddiası var. Clinton tarafı “onlar alçaldıkça biz yükseliriz” gibilerinden tercüme edebileceğimiz, Facebook’tan Mevlana ya da Aziz Nesin alıntısı gibi görünen kampanya mottosunu yinelemekle yetindi.

İslamofobi sorusu geldiğinde “iyi Müslümanların” şüpheli bulduklarını ihbar etmesi ile sağlıklı bir Amerikan İslam toplumu oluşacağını belirtti. Hillary Hanım da daha önce bu konuda çok puan kazandırmış örneği yine tedavüle soktu. Irak’ta ABD ordusunda savaşırken ölen Müslüman Yüzbaşı Khan ile başlayıp Trump yaklaşımlarının IŞİD’in elini güçlendirdiği ile devam etti. Bizim güney sınırında parçası olduğumuz, bir insanlık trajedisi haline gelen Suriye konusunda, Ankara ile paralel sayılacak bir uçuşa yasak bölgeyi telaffuz etse de müdahale için yine planın Irak ve Suriye’deki (en iyi partner!) Kürtlere destek verme olduğundan bahsetti. Trump ise kendi başkan yardımcısı adayının doğrudan ABD askeri müdahalesi planına katılmadığını belirtip kendi cephesini ofsayta düşürdü. Benzer konularda geçen tartışmadan da akılda en çok kalan kısım kendisinin mevcut Amerikan hegamonyasını pek anlamamış olduğu idi. Milyarlarca dolarlık silah alıp, ticari pazarlar açan müttefik Japonya, Kore gibi ülkelerden koruma parası (haraç?) isteyeceğini, olmazsa korumayı bırakacağını anlatmıştı.

Son olarak gelen “birbiriniz hakkında saygı duyduğunuz ne var?” sorusuna karşılıklı stratejik cevaplar verildi. Clinton: Çocukları. Trump: Vazgeçmemesi.

Bir sonraki son tartışma 10 gün sonra ve tartışmanın daha ne kadar rezil olabileceği merak konusu.

İşte Trump'ın Hillary'e "hapsi boylardın" dediği anlar

Bunu da gergin ortamı yumuşatmak için buraya koyalım.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.