ABD İle Rusya Arasında Kriz

Oğuz Taktak 04.10.2016

ABD, Rusya ile Suriye konusundaki temaslarını durdurdu ve Rusya ABD ile plütonyum anlaşmasını askıya aldı.

İki ülke arasındaki ilişkiler özellikle Suriye ve Ukrayna'daki pozisyon farklılıkları nedeniyle gergin bir dönemden geçiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'deki çatışmaların durdurulması anlaşmasında gelinen son son duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kirby, açıklamasında, "ABD, çatışmaların durdurulması anlaşmasının sürdürülmesi için Rusya ile kurulan ikili temaslara katılımını durduruyor" ifadelerini kullandı.

ABD İle Rusya Arasında Kriz

"Rusya taahhütlerini yerine getiremedi"

Rusya'nın, taahhütlerini yerine getirmede başarısız olduğu ifade edilen açıklamada, Moskova yönetiminin, isteksiz olması veya gücünün yetmemesi sebebiyle Suriye rejiminin, ateşkes anlaşmasına bağlı kalmasını sağlayamadığı kaydedildi.

Rusya, Plütonyum Anlaşmasını Askıya Aldı

Rusya, ABD ile nükleer silah yapımında kullanılabilen zenginleştirilmiş plütonyumun imha edilmesine ilişkin anlaşmayı askıya aldı. Kremlin, ABD ile zenginleştirilmiş plütonyumun imha edilmesine ilişkin anlaşmanın askıya alınmasına gerekçe olarak, ABD yönetiminin 'dostane olmayan tutumunu' gösterdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, ABD'nin anlaşmanın koşullarını yerine getirmediğini ve Rusya'nın uzun dönemde bu koşulları tek başına karşılayamayacağını ifade etti. 2000 yılında imzalanan anlaşma 2010 yılında yürürlüğe girmişti.

Anlaşmanın askıya alınmasına ilişkin kararda, "ABD'nin Rusya'ya karşı dostane olmayan hamlelerle stratejik istikrarı tehdit eden bir ortam oluşturduğuna" dikkat çekildi. Rusya parlamentosunun onayına sunulan karar, anlaşmaya geri dönülmesinin koşulu olarak 2000 yılından sonra NATO üyesi olan ülkelerdeki askeri birliklerin geri çekilmesini ve Moskova'ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasını, ayrıca yaptırımlardan doğan maliyetin karşılanmasını öngörüyor.

Kaynaklar: AA, Deutsche Welle

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.