AB, Darbe Soruşturmasından Endişeli

Oğuz Taktak 01.09.2016

AB, darbe girişimine zamanında tepki veremediklerini kabul ediyor. Ancak 'darbecilerin tespit hızından' da endişeli.

Başbakan, Çankaya Köşkü’nde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüştü. İkili görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Schulz, şunları söyledi:

AB, Darbe Soruşturmasından Endişeli

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, "Bu konuyla ilgili açıklamaları dinledim ve hali hazırda bilmiyordum yeni öğrendim. Bilgileri derinleştirmemiz gerekiyor. Gülen hareketi ve bu devlet darbesini yapmak isteyen asker içerisindeki bir kanattan bahsetti. Sayın Yıldırım'a teşekkür etmek istiyorum. Bu konuyu bilmiyorduk. Bu kapsamı ile o yüzden gerekli tepkiyi zamanında veremedik" dedi.

Schulz, FETÖ soruşturmasına yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:

“Burada tutuklamaların ve darbeyi desteklediği ileri sürülen insanların bu kadar çabuk tespit edilmesi bizi düşündürdü. Üzerinden 48 saat geçtiğinde binlerce insanın tutuklanması bizi şaşırttı. Darbenin boyutuna gelince, bunu en katı şekilde kınadık. Kendi halkına ateş eden bir orduyu sadece hor görebilirsiniz. Bunu izleyen günlerde katı ve organize bir şekilde soruşturma başlatılması bizde soru işaretleri yarattı.”

Schulz’un ardından söz alan Başbakan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

''Schulz darbe girişiminden sonra ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. AB’den beklediğimiz gür sesi duymadığımızı bazı üyelerin gereken açıklamayı gereken zamanda yapmadıklarını ifade ettim. Ama aradan geçen zaman içerisinde gerçekler ortaya çıkınca zarar bire bir görüldükten sonra olayın vehameti ve örgütün ne kadar büyük bir tehdit olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını görmüş oluyorum.

FETÖ anlaması zor bir örgüttür. Kapalı ve saydam olmayan bir örgüt. Faaliyetlerini takip etseniz bile tehlikenin boyutunu anlamanız mümkün olmuyor. Bu örgüt küresel bir tehdittir. Bugün Türkiye bu tehdidi görmüştür ve mücadelesini 15 Temmuz’da vermiştir.

Türkiye büyük bir tehlikeyi kendine has yöntemlerle bertaraf etmeyi başarmıştır.''

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.