Macaristan Topraklarında Osmanlı Tekkesi

Defne Taktak 12.07.2016

Tekke, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömüldüğü Zigetvar'da bulundu.

Macaristan'ın Zigetvar kentinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbeyi bulma amacıyla başlatılan kazı çalışmalarında, Osmanlı dönemine ait tekkenin kalıntılarına ulaşıldı.

Macaristan Topraklarında Osmanlı Tekkesi

Araştırmayı yürüten Macar ekibin başındaki Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Norbert Pap, Mayıs ayında başlayan çalışmalarda öncelikle cami kalıntılarının bulunduğunu, son günlerdeki çalışmaların ise tekke kalıntılarını bulmaya yönelik olduğunu kaydederek, ''Son günlerdeki çalışmalarımızda dervişlerinin kullandığı tekke kalıntılarını bulmayı amaçladık. Kalıntılarına ulaştığımız bu yerde dervişlerin kullandığı tekkelerin odaları vardı. Ortaya çıkarılan bu yapının gerçekten tekke olarak kullanıldığı konusunda birçok kanıtımız mevcut. Tekkenin 4'te 1'ini ortaya çıkardık. Geri kalan kısmını ise gelecek sene ortaya çıkaracağız'' ifadelerini kullandı.

Pap ayrıca, 1570 ile 1680'li yıllar arasında kullanıldığı tahmin edilen tekkede yaklaşık 6-8 dervişin yaşadığını söyledi.

Kazıdaki Türk ekibinde yer alan Anadolu Üniversitesi Sanat Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Abdullah Deveci, TİKA'nın desteğiyle başlatılan proje kapsamında 2015 yılındaki çalışmalarda, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği türbenin de bulunduğunu açıkladı.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.