80 Yaşında Kitap Kurdu

Ezgi Özkurt 15.07.2016

"Kitaplarımdan gençlerin de faydalanmasını istiyorum."

Ordu'da genç yaşlarda edindiği kitap okuma tutkusu sayesinde bugüne kadar bin 300 dolayında eser biriktiren 80 yaşındaki Celal Toksoy'un evi bir kütüphane görünümünde.

Altınordu ilçesinin Subaşı Mahallesi'nde eşi Hacer Toksoy ile yaşayan PTT emeklisi Toksoy, günün neredeyse tamamını kitaplarının arasında geçiriyor.

Çevresinde "kitap kurdu" olarak tanındığını dile getiren Toksoy, 60'lı yıllardan itibaren çeşitli kaynaklardan kitap topladığını, bin 300 dolayında kitabı olduğunu ifade ederek, "Kitapların arasında bilimsel değeri olan birçok kitap var. Hatta Türkiye'de birçok yayın evinde bulunmayan kitaplar bende mevcut" dedi.

80 Yaşında Kitap Kurdu

Kitaplarını evinin üç odasına kurduğu kitaplıklara yerleştirdiğini, yaşadığı yeri adeta kütüphaneye dönüştürdüğünü anlatan Toksoy, kütüphanesinde klasik romanların yanı sıra inceleme, araştırma ve siyasal nitelikli kitaplar, dergi ve ansiklopedi gibi eserler yer aldığını kaydetti.

Gençlerin de faydalanmasını istiyor.

Toksoy, kitaplarından gençlerin de faydalanmasını istediğini söyleyerek, "Artık yaşlandım. Önümüzdeki yıllarda kitapları herhangi bir kütüphaneye ya da eğitim kurumlarına verebilirim. Birilerinin öncülük etmesini bekliyorum. Bu kitaplardan herkesin faydalanması gerektiğine inanıyorum. Bunun için kitaplarımı ailemdekilerin de rızasını alarak bağışlamak istiyorum" şeklinde konuştu.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.