7 Adımda Kendi Kendine Meme Muayenesi

Özge Kaya 29.06.2016

Her kanser türünde olduğu gibi, meme kanserinde de erken teşhis kritik derecede önem taşıyor. Bunun için ilk adım da sizin kendi kendinize yapacağınız kontrol.

Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin kritik derecede önem taşıdığını biliyoruz. Peki, çoğumuzun aşina olduğu ama muhtemelen düzenli olarak uygulamadığı evde kendi kendine muayene yönteminin pek çok meme kanserinin ilerlemeden teşhis edilmesini sağladığını biliyor muyuz?

Bu yazımda adım adım kendi kendine meme muayenesini anlatacağım.

Öncelikle, muayeneyi adet döneminizin bitiminden sonra, hormon etkisinin en az olacağı 3-5 gün aralığında yapmanız ve sonraki her ayda işlemi tekrar etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

1. Adım

7 Adımda Kendi Kendine Meme Muayenesi

İyi aydınlatılmış bir odada, belden üstünüz çıplak olacak bir şekilde ayna karşısına geçin. Kollarınız serbest dururken memelerinizin ve meme uçlarının şeklinde, büyüklüğünde ve dokusunda, renginde bir farklılık olup olmadığını inceleyin.

2. Adım

Ellerinizi belinize yerleştirerek öne doğru eğilin, omzunuzu öne doğru itin ve değişiklik olup olmadığını gözlemeyin.

3. Adım

7 Adımda Kendi Kendine Meme Muayenesi

Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve öne doğru itin. Vücudunuzu iki tarafa doğru hareket ettirerek memelerin dış yüzünü kontrol edin.

4. Adım

Her iki meme ucunu sırasıyla hafifçe sıkarak akıntı olup olmadığını gözlemleyin.

5. Adım

7 Adımda Kendi Kendine Meme Muayenesi

Bir eliniz başınızın arkasındayken diğer elinizin üç parmağıyla meme üzerinde hafifçe bastırarak daireler çizin. Bu şekilde meme ucundan koltuk altına yaklaşana kadar tüm bölgeyi daireler çizerek yoklayın. Aynı işlemi diğer meme için de tekrarlayın.

6. Adım

7 Adımda Kendi Kendine Meme Muayenesi

Sırt üstü uzanın, sağ omzunuzun altına ufak bir yastık yerleştirin ve sağ elinizi başınızın arkasına koyun. Diğer elinizde parmaklarınızı birleştirin ve parmaklarınızla meme etrafını dolaşın, her bir daire hareketiyle meme ucuna yaklaşın, bitiminde de aynı işlemi tersine tekrarlayın. Diğer meme için de yastığın yerini değiştirerek aynısını uygulayın.

7. Adım

Parmaklarınızı doğrudan meme ucuna yerleştirin ve dokusunda bir değişiklik olup olmadığını test edin. İçe doğru bastırın, hareket ettirebiliyor musunuz, gözlemleyin.

Bu muayeneyi ayda bir olmak üzere tekrarlayın. Herhangi bir doku değişimi, yumru ya da başka bir anormallik tespit ettiğinizde zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Görseller memeder.org’dan alınmıştır.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.