5 Maddede Hesabını Kitabını Bilmeyenler ve Toparlanma Yolları

Kredi kartı ekstreniz her geldiğinde nefesiniz mi daralıyor? Maaş gününden beş gün sonrasında içiniz hüzünle mi doluyor? Korkarız siz de hesabını kitabını bilmeyenlerdensiniz. İşte hesap kitap işlerinden kötü olma sebepleriniz ve mücadele yolları.

  • İçgüdüsel harcıyorsunuz

Vitrinde gördüğünüz ayakkabıya saldırmaktan, markette yeni çıkan çikolatanın standına büyülenerek bakmaya kadar düşünülmeden yapılmış alışverişlere içgüdüsel alışveriş diyoruz. Kendinizi birazcık daha iyi hissetmek için yapılan tüm alışverişler kötü fikirdir!

Nasıl çözülür? Çoğunlukla başa çıkamadığımız bir sorun karşısında geçici çözüm olarak alışveriş ederiz. Örneğin kendimizi güzel hissetmeyip güzellik ürünü alırız. Eğer içgüdüsel alışveriş yapmak kronik boyutlara ulaştıysa, asıl sorunu çözme vakti geldi demektir. Mesela ruj almak yerine diyete başlamak gibi.  • Hazırlıksızsınız

Dışarıdan yemek söylemek için tonlarca para harcadığınıza eminiz. Matah bir şeyler yeseniz içimiz acımayacak ama üç kişilik bir aileyi burger menü ile doyurmak inanın pek ucuz değil. Peki haftada bir eve temizlikçi çağırmak?

Nasıl çözülür: Bir gün öncesinde ertesi günün yemeğini planlarsanız, yemek yapma işinin sırtınızda bir kamburdan bir zevke dönüşmesine şahit olabilirsiniz. Peki her gün yarım saatinizi temizliğe ayırırsanız dev temizlik ihtiyacınızı iki haftada, hatta ayda bire indirebilecek oluşunuz ne olacak?
  • Aileniz kötü örnek oldu

Belki anneniz çok para harcıyordu. Belki de babanız cimriydi. Sebebi ne olursa olsun, aileniz şu an para ile olan ilişkinizde kritik bir rol oynadı ve bu ilişki iyiye gitmiyorsa, bir sebebi de onlarda arayabilirsiniz.

Nasıl çözülür? “Bütçe nasıl hesaplanır” şeklinde aramalar yaparsanız, size derli toplu bütçe tutmayı öğretecek bir çok online kaynak bulabilirsiniz.
  • Dizilerden kötü etkilendiniz

50 Cent’in bile iflas edebildiği zamanlarda yaşıyoruz, inanın müsriflik o kadar matah bir alışkanlık değil. Dizilerde, magazin programlarında, “Ünlülerin Instagram hesaplarında bugün” galerilerinde gördüğünüz standart, hayattan beklentimizi değiştiriyor ve bazen alışverişlerimiz bu standartlarda gerçekleşiyor.

Nasıl Çözülür? Hazır lüksler almak yerine “Kendin yap” projeleri ile kimsede olmayan objelere sahip olabilirsiniz. Satın alma hazzı birse, kendin yapma hazzı ondur. Eve gelen eşe dosta hava atmaksa, alasını atacaksınız. “DIY projects” ve “IKEA hacks” gibi anahtar sözcükleri aramayı deneyin.
  • Bir daha mı geleceksiniz hayata!

Biz de anı yaşamanın büyük hayranlarıyız ancak bu gelecek için birikim yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Evet bir daha dünyaya gelmeyeceksiniz ama bu yaşlılık yıllarınızda zorluk çekmeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Nasıl çözülür? Harcama limitlerinizi, bütçe dengelerinizi genç yaşta öğrenmek; tasarruf alışkanlığını genç yaşta kazanmak sizi hem şimdi hem de yıllar sonra rahat ettirecek. Hiç eğlenmeyin demiyoruz, tadında bırakın diyoruz.Kaynak: http://www.businessinsider.com/

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.