5 Adımda Budapeşte

Budapeşte’ye ilk defa gidecekler için altın değerinde rehber!

Eğer Budapeşte’yi ilk kez ziyaret ediyorsanız bu beş yeri mutlaka görmelisiniz!

1. Fisherman’s Bastion

Tuna nehrinin Buda tarafındaki tepede bulunan Fisherman’s Bastion (Balıkçı Tabyası) şehrin en güzel manzaralarından birine sahip bir yer. 1895 senesinde inşasına başlanmış, 1902 senesinde tamamlanmış ve neo-romanesk/neo-gotik tarzı mimarisi var. İsminin Balıkçı Tabyası olmasının nedeni, Orta Çağda bu yapıya yakın bir balık pazarı bulunmasıymış ve tarihlerindeki tüm savaşlarda balıkçılardan büyük destek alındığından onların anısı niteliğinde bu ismi kullanmışlar. Ayrıca görkemli Matthias Kilisesi de burada bulunuyor ve rengarenk mozaikli çatısı ile fotoğraf severlerin gözdesi halinde.

5 Adımda Budapeşte

2. Heroes Square

Kahramanlar Meydanı (Heroes Square), Budapeşte’deki büyük bir meydan ve oldukça turistik. Macarca ismi Hösök Tere. İsminden de anlaşılacağı üzere, meydanda Macaristan ve diğer ülkelerin liderleri ile kahramanlarının heykelleri var. Meydan ünlü Andrassy Caddesi'nin bitiminde, ayrıca şehir parkı olarak bilinen Varosliget bu meydanın hemen arkasında ve havanın güzel olduğu günlerde insanlar burada piknik yapıp yayılıyor. Meydanın hemen solunda Güzel Sanatlar Müzesi, sağında ise Sanat Sarayı var. Burası aynı zamanda birçok siyasi ve politik olaya ev sahipliği yaptığından Macarlar için de önemli bir yer olma özelliği taşıyor.

5 Adımda Budapeşte

3. Citadella (Gellert Hill)

Gellert Hill ya da Macarca adı ile Gellert-hegy yine Buda tarafındaki bir tepe. Gerek spor yapmak, gerek manzara izlemek, gerekse piknik yapmak için ideal bir ortamı var. Bu tepe adını, Pagan isyanları sırasında buradan bir fıçının içinde aşağı atılarak ölmüş aziz Saint Gerard’dan almış. Aynı ismi taşıyan Gellert Hotel ve Gellert Baths’de bu tepenin hemen altındaki köprünün ayağında yer alıyor. 235 metre yüksekliğindeki tepenin en üst noktasındaki Citadella, Budapeşte’nin en önemli yapılarını görebileceğiniz bir yer ve müthiş bir manzaraya sahip. Elinize içkinizi alıp, kolunuza arkadaşlarınızı takıp bir yaz akşamınızı mutlaka burada geçirmelisiniz.

5 Adımda Budapeşte

4. Parlamento Binası

Parlamento Binası Google’a Budapeşte yazdığınızda ilk karşınıza çıkacak olan binadır şüphesiz. Gerçekten de çok görkemli bir yapıya sahip olan bu binanın 691 odası ve 96 metre yüksekliğe ulaşan 20 kilometre uzunluğundaki merdivenleri de bunu doğruluyor. Neo-gotik tarzında inşa edilmiş dev bina aslında sadece 100 yıllık olmasına rağmen mimarlık tarihi açısından da önemli bir bina imiş. Uzaktan bakması bile yeterince güzel olan bina, şehrin Peşte kısmında, Tuna Nehri’ne hakim çok şahane bir konuma sahip. Nehrin yanında yürürken insanı büyülüyor gerçekten de. Görülmesi gereken noktalardan bir başkası olan Saint Stephen Bazilikası ile aynı yükseklikte olan bina, bazilikayla birlikte Budapeşte’nin en yüksek binasıymış aynı zamanda. Hem de ikisinin arasındaki bu eşitlik, din ve devlet işleri arasındaki dengeyi sembolize ediyormuş. Ayrıca 96 rakamı hem bugünkü anlamda Macaristan’ın kurulduğu tarih olan 1896’ya hem de Macaristan Krallığı’nın 896’daki fethine gönderme yapıyormuş. Bu arada Parlamento Binası günümüzde de meclis tarafından aktif olarak kullanılıyor.

5 Adımda Budapeşte

5. Chain Bridge

Chain Bridge, yani Zincirli Köprü de Budapeşte’nin en meşhur ikonlarından bir tanesi. 19. yüzyılda, Tuna Nehri üzerinde, Buda ve Peşte’yi birleştirmek için yapılmış. O yıllarda iki ayrı şehirden meydana gelen Budapeşte için bu köprü hayati bir anlam taşıyormuş haliyle. O zamanlarda Macaristan‘daki ilk kalıcı asma köprü olma özelliğini taşıyan Zincirli Köprü'den önce, nehri aşmanın tek yolu feribot kullanmakmış. Geçici olarak kurulan köprü yazları kullanılıyor, yüzen buzların etkisinden korunmak için de kış aylarında sökülüyormuş. Açıldığı yıl olan 1849’da bir mühendislik harikası olarak tanımlanan; 375 metre uzunluk, 16 metre genişliğinde olan köprü, iki dev kule arasında uzanan demir zincirlerle ayakta duruyor. Macar Hanedanının armalarıyla süslü olan köprüde heykeltıraş Janos Marschalko’nun eseri olan taş aslanlar her iki yakada yapıyı korumak için nöbet tutuyor. Özellikle geceleri ışıklandırıldığında ihtişamlı ve büyüleyici bir görüntü sergiliyor.

5 Adımda Budapeşte

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.