30'undan Sonra Diş Teli Taktırtmak

Defne Taktak 23.08.2016

Ve fotoşoplamadığım düğün fotoğraflarım...

Şu dünyada beni en çok şaşırtan şeylerden biri, bir tel sayesinde dişlerin adeta yürüyen birer bireye dönüşmesi. "Diş dediğin çıktığı yerde kalır" diye biliriz ya hep, aslında öyle değilmiş. 2 yıldır diş teli kullanıyorum, her seferinde buna şaşırıyorum. Arasından neredeyse bir parmağımın geçeceği kadar boşluk olan iki diş, nasıl olur da birkaç hafta içinde yan yana gelir?

Size hüzünlü bir şey diyeyim mi arkadaşlarım, BEN HAYATIMDA HİÇ ÇEKİRDEK YEMEDİM. Keza dürüm ve ekmek arası da. Çünkü benim dişlerim, bir yiyeceği ısırarak koparamayacak kadar birbirine değmiyordu.

Bu duruma canım çok sıkılıyor olsa da yaşımın 30 olması, eh, iyi kötü bu hayata da biraz alışmış olmanın etkisiyle (daha iyisini düşleyemiyorsunuz, çünkü hiç yaşamamışsınız) dişlerim için en fazla estetik müdahaleler düşünmüştüm. Ön dişlerimi, artık ismi her neyse, o teknoloji ile uzattırırım, hallolur diyordum.

Bir de bu yaştan sonra "diş teli takmış ergen" şakalarına maruz kalmak da istemiyor insan bir yandan. Dolayısıyla diş estetiği makul geliyor.

YILLARDIR BEKLEDİĞİN O İLİŞKİYE BAŞLADIKTAN KISA BİR SÜRE SONRA DİŞ TELİ TAKTIRMAK

İşte hüzün mevsimi.

Yıllardır bir ilişkin yok ve sen bu hayatta en çok istediğin adamla bir görüşme sürecine giriyorsun. Her şey iyi gidiyor. Official olarak "SEVGİLİ" de oluyorsun. Ama o ara en yakın arkadaşlarından biri ortodonti kliniği açıyor ve diş teli taktırma konusunda seni cesaretlendiriyor. Bununla da kalmayıp İNDİRİM yapabileceğinden bahsediyor ve ben, eğer herhangi bir şey için İNDİRİM uygulanıyorsa, o şey neyse satın alan bir insanım.

Tüm bu kaygılarımı bir kenara bırakıp arkadaşımın kliniğine gidiyorum. İlişkim süper. Derken bana tel takılması için randevu veriliyor. Eve dönüyorum. İlişkim hala süper.

Adama hiçbir şekilde bundan bahsetmiyorum, çünkü 31 yaşındaki sevgilinin birden tel takmaya başlaması biraz şaşırtıcı olabilir. Randevuma gidiyorum ve tellerim takılıyor.

Ertesi gün sevgilimle görüşüyorum ve ona şu şekilde, kocaman gülümsüyorum.

30'undan Sonra Diş Teli Taktırtmak

Adam şok, ben mahçup.

O an gelecek bir ayrılık konuşmasına çok hazırlamışım kendimi. Çünkü estetik kaygısı olmayan insana inanmıyorum. Hepimizin vardır. Bu yüzden süsleniyoruz, bu yüzden yakışıklı adamları beğeniyoruz. Önemli olan tabii ki iç güzellik, ama dış güzellikten sonra.

Sevdiceğim bana ayrılık konuşması yapmıyor. Hatta çok seviyor bu halimi.

Gel zaman git zaman bizim süper ilişkimiz evliliğe doğru koşuyor. Diş tellerim hala var. Çünkü 3 sene takacağım.

Yaşım 32'ye geldi.

Artık ciddi ciddi karar verdik, evleneceğiz. Diş tellerimin çıkmasına daha 1,5 yıl var. Ama o kadar bekleyemeyiz. "Hem neden bekleyelim ki" diyor müstakbel kocam; "E düğün fotoğraflarında telli mi olayım?" diyorum.

Ben, müstakbel eşim ve diş tellerim hep birlikte nikah tarihi alıyoruz, oradan da ben dişçiye uğruyorum. Amacım doktoruma, düğünümde tellerimi çıkartıp çıkartamayacağını sormak. Soruyorum. "Hayır, Photoshop'la halledersin fotoğrafları" diyor.

Düğün günü gelip çatıyor, ben diş tellerim görüne görüne nikah memuruna İVİİT diyorum. Alkış kıyamet. Dişlerimi hiç saklamıyorum. Ayrıca fotoğraflarımdan Photoshop'layıp sildirmiyorum da. Tam olarak "telli duvaklı gelin" profiline uygunum, fırsat buldukça da bu espriyi yapıyorum (zaten ben yapmasam kesin birileri yapıştırıyor).

Çünkü estetik kaygılarım bu kez de "diş tellerinden sonra tipim düzeldi lan" seviyesine geliyor. Yüzüm, yan profilim, çenem, bakışlarım, kısaca her şey değişiyor. O yüzden size tavsiyem, diş teli kullanacağınız süre içinde estetik kaygılarınızı bir kenara bırakmanız. Kullandıktan sonra estetik kaygınız pek olmuyor çünkü. Hem güzelleşiyorsunuz, hem de sağlıklı dişleriniz oluyor.

Peki, acı?

Acıyor.
Bazen telden dudağınız parçalanıyor.
Her ay değişen tellerden sonra dişlerinizdeki baskıdan çok çekiyorsunuz. Ama alışıyorsunuz. Hele hele, sonuçları görmeye başladıktan sonra o acıyı hissetmiyorsunuz bile.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.