3.000 Kadını Öldüren Moda

Giyilir Bu Ekibi 09.05.2018

Bugün tarlatan ismiyle tanıdığımız, gelinlikleri kabartan eteğimsi parça, 1857 yılında “Krinolin” ismiyle anılıyordu. Bu moda, en çok tutulduğu 10 yıl içinde 3.000 kadının hayatına maloldu.

Viktoryen dönem modasının yapı taşlarından olan krinolin, at kılından yapılan sert bir materyal olan “crin” ve kumaş anlamına gelen “linen” kelimelerinden oluşuyordu. Daha sağlam olması için kemik veya çelikten yapılan versiyonları da bulunuyordu. Eteklerin altına giyildiği zaman da bir kadının yaklaşık 6 kişilik yer kaplamasına neden oluyordu. Bundan daha seksi ne olabilir ki?
Bir dönem çok popüler olan ve “krinolinmanya” gibi bir terim doğuran bu enteresan obje, haliyle pek kolay kullanılamıyordu. Kalça genişliği kavramını şaşıran ve nereye çarptığını fark etmeyen kadınlar, zaman zaman mumları düşürüp yangınlara neden oluyordu. Eteklerinin yanmakta olduğunu ise çok geç fark ediyorlardı. 1850-1860 arasında, İngiltere’de 3.000 kadın, krinolin nedeniyle çıkan yangınlarda hayatını kaybetti.
1960’tan sonra yerini daha insani bir aksesuar olan tarlatana bırakan krinolin, 2. Dünya Savaşı’nın ardından Christian Dior tarafından tekrar canlandırıldı ancak muhtemelen kadınların sağlıklarına daha fazla dikkat etmeleri nedeniyle ömrü kısa sürdü.
Kaynak: Mashable

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.