3 Kadın, 3 Başarı Öyküsü

Venüslüler Ekibi 27.05.2018

Bu aralar bilim alanında başarı hikayeleri ardı ardına geliyor. Şimdi de 3 Türk kadını, MIT Technology Review'un "35 Yaş Altı 35 Yenilikçi" listesinde.

"Kızları da okula gönderin!" diye bas bas bağırdığımız zamanların nispeten geride kalmasına çok seviniyoruz. Hala çocuk yaşta evlendirilen, "Okuyup da ne olacak?" diye eğitim verilmeyen, daha oyuncak bebekle oynarken kucağına yavrusunu almak zorunda kalan kızlarımız, kanayan yaramız olmaya devam ediyor ama inanın gelişiyoruz ve bu ülkede güzel şeyler de oluyor.
Pardon, "bu ülkede" biraz yanlış oldu. Ülkemizin pırıl pırıl zihinleri, zehir gibi zekaları, ne yazık ki başarıyı çoğu zaman yurt dışında yakalıyor; biz de aynı kanı taşıdığımız için uzaktan gurur duyuyoruz. Ama bu da bir şeydir. Bir gün ülkemizden bilim insanı çıkmasına şaşırmayacağımız günleri göreceğimize inanalım.

Ve tabii ki, henüz 35 yaşına bile gelmeden, uluslararası platformda bilim ve teknolojiye katkı sağlamış 3 Türk kadınını tanıyalım, kutlayalım.Canan Dağdeviren, 1985 yılında İstanbul'da doğmuş, Hacettepe Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi'nde eğitim aldıktan sonra Türkiye'de ilk kez verilen Fullbright Bursu'yla University of Illinois'de doktorasına devam etmiş bir kadın. Şu anda çalışmalarını Harvard ve MIT'de sürdürüyor. Canan, cilt kanserinin erken teşhisini sağlayan bir cihaz tasarladı. Cilt kanserinin erken göstergelerinden biri, cilt yapısındaki renk ve yoğunluk değişimlerini izleyerek ortaya çıkarılıyor. Dokunarak fark edilemeyecek kadar küçük değişiklikleri izlemek için küçük bir cihaz tasarlayan Canan, hem kanserin erken teşhis edilmesine yardımcı oldu hem de hastaları gereksiz biyopsilerden kurtardı.
Naşide Gözde Durmuş, 2003-2007 arasında ODTÜ'de eğitimini tamamladıktan sonra, Boston Üniversitesi ve Brown Üniversitesi'nde Biyomedikal Mühendislik alanında doktora yapmış. Araştırmalarına Stanford Üniversitesi'nde devam ederken, manyetik bir alanda kanser hücrelerini uçuran ve hücre yoğunluğunu çok hassas bir şekilde ölçen bir cihaz geliştirdi. Beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin, kanser hücrelerinin ve bakteriyel hücrelerin, farklı yoğunlukları nedeniyle manyetik alanda farklı yüksekliklere çıktığını saptayan Gözde'nin geliştirdiği "mikro yerçekimi" çipi, 1 $'dan daha ucuza geliyor. İzmir'de geçirdiği çocukluğu sırasında bir enfeksiyon kapan ve doğru tedavi bulunana kadar yediği penisilin iğnelerini unutmayan Gözde, sadece kanserin teşhisi için değil, bakteriyel enfeksiyonda doğru tedavi yöntemini bulmak için de ucuz ve etkili bir çözüm üretmiş oldu.
Duygu Kayaman ise Canan ve Gözde'den daha farklı bir yere sahip, çünkü 2,5 yaşından beri hiçbir şey görmüyor ve yenilikçi buluşunu Türkiye'de gerçekleştirdi. Duygu'nun hayatı çok kolay olmamış. Okula gören arkadaşlarıyla birlikte devam etmesi gerekmiş ama görme engelliler için pek fazla ders kitabı bulunmadığı için bazı zorluklar yaşamış. Ailesi ise ona her zaman destek olmuş, ses kayıtları hazırlayarak derslerine devam etmesini sağlamışlar. Evde hazırlanan bu ses kayıtları, Duygu'ya kendisi gibi görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir akıllı telefon uygulaması tasarlamak için ilham vermiş. Şu anda Türkiye'de yaşayan 700.000 görme engelliden 150.000'inin kullandığı Hayal Ortağım uygulaması, yazıları sesli olarak okuma teknolojisi sayesinde, haberlere, kitaplara, gitar ve satranç derslerine ve çok daha fazlasına görmeden de ulaşmayı sağlıyor. Şu anda Microsoft'ta satış uzmanı olarak çalışan Duygu, bir yandan da fiziksel engellerle ilgili önyargıları başarıyla yıkıyor.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.