222.264 Sığınmacı Geldi

İnci Vardar 08.07.2016

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, 2016'nın ilk yarısında ülkeye giren sığınmacı sayısını açıkladı.

AA'dan alınan bilgiye göre Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, 2016'nın ilk yarısında ülkeye 222 bin 264 sığınmacının geldiğini söyledi.

Maiziere, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, 2015'te 1,1 milyon sığınmacının ülkeye geldiğini, 2016'nın ocak ayında yaklaşık 91 bin sığınmacı gelirken, haziran ayında bu sayının 19 bine gerilediğini de ekledi. Açıklamaya göre sığınmacı sayısındaki bu düşüş, AB'nin Türkiye ile yaptığı anlaşama ve sığınmacıların yoğun olarak kullandığı Balkan güzergahının kapanmasından kaynaklanıyor.

222.264 Sığınmacı Geldi

Bu arada henüz geçtiğimiz mart ayında Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısı kayıtlara 2 milyon 715 bin 789 olarak geçmiş, anlaşma sonucunda bu rakamın 4 milyona ulaşacağı belirtilmişti. Şu sıralar ise Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi çalışmaları sürdürülüyor.

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı, sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusunda kriterlerinin olacağını, bu kriterleri karşılamayan kişilere vatandaşlık verilmeyeceğini bildirdi. Bakanın açıklamaları şöyle devam etti:

"Suriye'de yetişmiş çok insan vardı. Benim de orada çok dostlarım vardı. Su ve çevre konusunda uzman insanlar vardı. Avrupa maalesef bunları hemen kaptı. Yani Avrupa çok uyanık. Hiçbir konuya destek vermiyor. Seçilmiş akademisyen olsun, uzman olsun, bu insanları kabul etti. Netice itibarıyla bu da Avrupa'nın uyanıklığıdır. Şimdi 3 milyon Suriyeli kardeşlerimize biz bakıyoruz. Sözde yardım yapacaklardı. Yardım falan şu ana kadar gelmedi. Gelir diye düşünüyoruz."

222.264 Sığınmacı Geldi

Orman ve Su İşleri Bakanı, yine aynı açıklamada Suriyeli mültecilerin müthiş bir bereketle geldiklerini ve onların duaları sayesinde Türkiye'nin müthiş bir büyüme oranı yakaladığını şu sözlerle bildiriyor:

"Şu anda yaklaşık 12-13 milyar lira doğrudan desteğimiz var, ama bu bereket... Avrupa'da böyle davrandıkları için büyüme sıfıra doğru gidiyor, ama Türkiye, onların duası ve bereketiyle dünyada ilk dörde giren bir büyüme oranına sahip. Cenabı Allah da onların bereketini veriyor."

Diğer yandan halkın bazı kesimleri, mültecilere sağlanan çalışma şartlarından, aşağıdaki videoda görüldüğü üzere şikayetçi.

Kişisel tahminimce sığınmacılara vatandaşlık verilmesini sağlayan bu kriterler, Türk vatandaşlarına AB ülkelerine vizesiz giriş imkanı tanıyan kriterlerden çok daha kolay karşılanabilir olacak; buna bağlı olarak yakında İstanbul'da her metrekare başına 12 Türk vatandaşı düşecek.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.