22 Yıldır Tutuklu Olan İlhan Çomak'a Müebbet

Oğuz Taktak 06.10.2016

21 yaşındayken başlayan tutuklu yargılanması 43 yaşında karara bağlandı.

Mahkeme, 22 yıldır tutuklu bulunan Çomak hakkında eski hükmü vererek müebbet hapis cezasına çarptırdı. Çomak, 8 yıl daha cezaevinde kalacak. Peki İlhan Çomak kimdir?

Terör örgütü PKK adına eylemlerde bulunduğu gerekçesiyle hakkında kesinleşmiş müebbet hapis cezası bulunan ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) hak ihlali kararı sonrasında yeniden yargılanan İlhan Çomak'ın davası karara bağlandı. Mahkeme, 22 yıldır tutuklu bulunan Çomak hakkında eski hükmü vererek müebbet hapis cezasına çarptırdı. Çomak, 8 yıl daha cezaevinde kalacak.

22 Yıldır Tutuklu Olan İlhan Çomak'a Müebbet

İlhan Çomak Kimdir?

1973 yılında dünyaya gelen İlhan Çomak, üniversite eğitimine devam ettiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'nde 1994 yılında gözaltına alınmıştır. 16 gün gözaltında tutulan Çomak, iddialara göre önüne koyulan kağıtları imzalamak zorunda kalınca "PKK adına orman yakmak" ve "bölücülük" suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Çomak, suçlamaların kabul edilmesinin ardından tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevine gönderilmiştir.

1994 yılından 1996 yılına kadar cezaevinde tutuklu kalan Çomak'ın cezai hükmü, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin 2000 yılında verdiği karar ile müebbet hapis olarak güncellenmiştir. Yargıtay'ın da cezayı onamasının ardından Çomak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurmuştur. AİHM, 2007 yılında bu karara itiraz etmiş ve durumun adil olmadığını, yargılama durumunun yenilenmesi gerekliliğini vurgulamıştır.

Yargıtay'ın yeni yasalar ve AİHM kararı nedeniyle bozduğu dava, tekrar görülmeye başlanmış ve Çomak davaya katılım gösterebilmek için İstanbul'daki duruşmalara gidip gelmiştir. Her defasında itiraz edilse de karara bağlanamayan dava, 2013 Ocak ayında Yargıtay tarafından neticelendirilmiş ve eski cezanın tekrar onanmasına karar verilmiştir.

2013 yılının nisan ayında çıkan 4. Yargı Paketi’nde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin önünde bulunan 220 dosya için yeniden yargılamanın yolu açıldı. Avukatının yaptığı başvuru, mahkemece reddedilip, bir üst mahkeme başvuruyu kabul edildi. 19 Aralık’ta ilk duruşmaya çıkmış, 11 Mart tarihine ertelenen duruşması Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılması nedeniyle ertelenmiştir. 2016 yılında tekrar yargılanan Çomak'ın cezası yeniden onanmıştır. İlhan Çomak, 2024 yılına kadar cezaevinde kalmaya devam edecek.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.