21. Yüzyılda İdam Cezasının Yeri Yok

Ezgi Özkurt 22.09.2016

BM Genel Sekreteri, idam cezasıyla ilgili konuştu.

21. Yüzyılda İdam Cezasının Yeri Yok

Türkiye idam cezasını geri getirip getirmemeyi tartışırken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 21. yüzyılda idam cezasına yer olmadığını söyledi. Birleşmiş Milletler 71. Dönem Genel Kurul Çalışmaları kapsamında, idam cezası ile ilgili olarak düzenlenen oturumda konuşan Ban Ki Moon, "Yaşam hakkı esastır. İdam cezası, geri döndürülemez bir cezadır ve daha çok azınlıklara, yoksul ve çaresiz, etkin savunma sağlayamayan insanlara uygulanmaktadır. Bu yanlışı herkes görmelidir. Bir çok masum insan her yıl ölüme gönderilmektedir" dedi.

"İdam cezasının 21. yüzyılda yeri yok"

İdam cezasının 21. yüzyılda yeri olmadığına inandığını belirten Ban Ki Moon, "Dünya liderlerini, yasa koyucuları ve adalet dağıtıcılarını infazları hemen durdurmaya çağırıyorum. İdam cezasını ortadan kaldırarak, daha adil, barışçıl ve insancıl bir dünya yaratılabilir" diye konuştu.

Oturumda konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin de insanlık var oldukça yanlışlardan kaçınmanın mümkün olmayacağını, uluslararası toplumun idam cezasını kaldırması konusunda umutlu olduğunu söyledi.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.