2016 Rio Paralimpik Oyunları Başladı

Ezgi Özkurt 08.09.2016

Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Paralimpik Oyunları, görkemli bir açılış töreniyle başladı.

2016 Rio Paralimpik Oyunları Başladı

Maracana Stadı'nda gerçekleştirilen Rio 2016 Paralimpik Oyunları açılışında, 160 ülkeden 4 bin 350 sporcu geçiş yaparken, yaklaşık 50 bin izleyici de töreni izledi.

Aaron Wheelz'den büyük atlayış

Havai fişek gösterisinin yapıldığı görkemli törende, ABD'li sporcu Aaron Wheelz, özel tekerlekli sandalyesiyle 17 metrelik bir rampadan atlayış gerçekleştirerek izleyicilerden büyük alkış aldı.

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer yine yuhalandı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach'ın katılmadığı organizasyonda, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, 5-21 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Rio Olimpiyat Oyunları açılışında olduğu gibi yine yuhalandı.

Belarus Milli Takımı'nın, geçişi sırasında, oyunlardan men edilen Rusya'nın bayrağını açması dikkatlerden kaçmadı.

Altın madalya mücadelesi

İki kişilik mülteci takımının da yer aldığı oyunlarda, Suriye'deki iç savaş sırasında bacağını kaybeden yüzücü İbrahim el-Hüseyin ve İranlı disk atma sporcusu Shahrad Nasajpour altın madalya için mücadele edecek.

18 Eylül'de sona erecek ve Türkiye'yi 79 sporcunun temsil edeceği Rio 2016 Paralimpik Oyunları'nda, milli takım adına bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda da bir kişi madalya mücadelesi verecek.

Rusya'dan alternatif açılış töreni

Öte yandan Rusya, sporcularının men edilmesinden dolayı katılamadığı Rio Paralimpik Oyunları'na alternatif açılış töreni düzenledi.

Başkent Moskova'da gerçekleştirilen törende, 263 sporcu geçiş yaptı. İki gün sürecek oyunlarda sporcular kendi aralarında yarışacak.

Rusya Olimpiyat Komitesinden yapılan açıklamada, yarışları kazanan sporcuların Rio'da verilen ödüllerin aynısına sahip olacağı bildirildi.


Kaynak: AA


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.