2016 Bahar-Yaz Güzellik Trendleri

Buse Akın 12.05.2016

Bahardan yaza geçerken podyumlarda sık sık görülen makyaj trendlerini inceledik ve bakın karşımıza ne çıktı: Bol doğallık, mat rujlar ve parlak rujların ezeli rekabeti, vampir dudaklar...

Bu bahar ve yaz mevsiminde hangi ayakkabılar moda, neler giyeceğiz, renk seçimlerimiz ne yönde olmalı diye bol bol okuduk inceledik. Seçeceğimiz renkler ve kumaşlar önemli olsa da bu kombinleri nasıl taşıyacağımız daha önemli. İşte bu nedenle güzellik trendlerini de takibe aldım. Öncelikle podyumlarda sık sık görülen makyaj ve güzellik stillerini ortak bir kümede buluşturup sizin için stil önerileri hazırladım. Hadi bakalım, aralarından hangileri kalıcı olacak, hangileri zaten uzun süredir var ve hangilerini kendimize uyarlayabileceğiz?

1. Kalın ve ifadeli kaşlar


Kaşlarımızı her sene değişen modaya göre şekillendirelim demiyorum elbette fakat trendin bir süredir bu olduğunu inkar etmek anlamsız. Kişisel tercihime göre doğal kaşlardan yana olduğum için bu trendi oldukça benimsiyorum. Gözleri sürekli açık gösterecek, gereğinden fazla ince, ifade kaybına sebep olacak şekildeki kaş modasındansa, ifadeli kaşları tercih eden 2016 moda dünyasını da alkışlıyoruz. Cara Delevingne, Gigi Hadid gibi ünlü mankenlerin de öncülük ettiği bu trend, podyumlarda kendine geniş yer buldu. Kaş maskarası, kalemi ve taraklarıyla kaşınızı şekillendirebilirsiniz.


2. Mat dudaklar - Parlak dudaklar


Uzun süredir devam eden bu savaşın henüz bir galibi yok. Dönem dönem biri daha revaçta oluyor fakat bu ilkbahar/yaz döneminde ikisini birden sıkça göreceğiz. Parlak dudaklar der demez hemen aklınıza koyu rujların parıl parıl parlaması gelmesin. Tabii trendin içinde o da var, fakat bu yazın en önemli hamlesi doğal parlaklık. Çeşit çeşit natürel renklerdeki dudak parlatıcıları, mat rujların en büyük rakibi gibi görünüyor. Birkaç sezondur hem moda dünyasının hem de kozmetik firmalarının gözbebeği haline gelen mat rujlar da yerini oldukça sağlamlaştırdı. Koyu renk, kırmızı ya da nude tonlar fark etmeden, her rengine alıştığımız kadife görünümlü rujların trendi bu sezon da gitmiyor.


3. Gözlere maviler


Bu sezonun en göze çapran trendi mavi göz makyajı. Parlak mavilerle, lacivertlerle, mavinin adeta 50 tonunun kullanıldığı göz makyajının nasıl uygulanacağını söylemek çok mümkün değil. İsterseniz far seçimi olarak, isterseniz parlak mavileri kalem olarak, ister gözünüzün üstüne, siz nasıl isterseniz öyle. Mavinin sezonda yükselen trendi makyajda da karşımızda.


4. Çaba harcanmamış, doğal saçlar


Uzun süredir baskın şekilde süren doğallık modası bu sezon saçlarda da devam ediyor. Doğal, çok çaba harcanmamış saçlar trendin ön sıralarında olduğu gibi, saçlarda at kuyruğu da podyumlarda en çok kullanılanlar arasındaydı.


5. Belirgin kirpikler


Bir süredir koyu renk ruj, fazla belirgin olmayan gözler ya da doğal makyaj uğruna o kadar da belirginleştirilmeyen kirpik görünümlerinin ardından, bu sezon daha görünür hale gelecek kirpikler. Yoğun ve belirgin maskara kullanımına yine doğal yollarla dönüş yapıyoruz.


6. Pembe ve şeftali tonları, güneş etkisi


Yoğun kontürleri bi kenara bırakıp güneşten kızarmış şeftali ve pembe tonlu yanaklara merhaba dediğimiz bir dönem. Yanakların ufak kızarıklığı, sağlıklı ve doğal makyaj görüntüsü, parlak olmayan tonlarla renklendirilmiş yanaklar bu bahar/yaz döneminin öne çıkanları arasında. Dilerseniz doğal bir göz makyajıyla tamamlayın, dilerseniz yoğun ve koyu bir vişne çürüğü rujla.


Buse Akın


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.