19 Mart

Bugün, Türkiye'nin ilk spor kulübünün kuruluş yıldönümü.

1877 - Ayan Meclisi göreve başladı.


23 Aralık 1876'da Kanun-ı Esasi’ye göre kurulan yasama organı Meclis-i Ayan bugün göreve başladı. Toplumun önde gelenlerinden oluşan meclis üyelerini padişah seçiyor ve sayıları mebusların 3’te 1’ini geçmiyordu. Kanun yapma ve değiştirme gibi haklara da sahip olan Ayan Meclisi, Mebusan Heyeti’nin kabul ettiği kanun ve bütçe tasarılarını dini, ahlaki, iktisadi, sosyal ve askeri açıdan inceleyip düzeltmek ya da kabul etmekle görevliydi. Bugün Server Paşa başkanlığında 27 üyeyle çalışmalarına başlayan meclis, 1920 yılında hükümet de lağvedilince varlığını koruyamadı.1903 - Beşiktaş Jimnastik Kulübü kuruldu.


Türkiye’nin ilk spor kulübü olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü, bugün Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kuruldu. 1911 yılında Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey’in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü adını alan kulüp, o dönem Medine Muhafızı olan Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın Serencebey’deki konağının bahçesinde toplanıp spor yapıyordu. 22 kişilik grubun futbol oynamasına o dönemlerde izin verilmiyordu ancak 2. Meşrutiyet’ten sonra spor biraz daha serbestlik kazandı. Rivayete göre takımın ilk formasının renkleri kırmızı-beyazdı ve Balkan Savaşı’nda ölenlerin yasını tutarken siyah-beyaza dönüşmüştü ama Beşiktaş’ın 100. yılı için belgesel hazırlarken yapılan araştırmalarda kulübün hayatına siyah-beyaz temsil renkleriyle başladığı, kırmızının ise sadece yedek renk olduğu ortaya çıkmıştı.


1915 - Plüton’un ilk fotoğrafı çekildi.


Geçtiğimiz yıl çekilen fotoğrafı gibi net ve renkli olmasa da Plüton’un ilk fotoğrafı bugün Percival Lowell tarafından Lowell Rasathanesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda çekildi. Lowell ve William H. Pickering, Güneş Sistemi’nde ‘Gezegen X’ adını verdikleri 9. gezegenin olması gerektiğini öne sürüyor, bulunması muhtemel koordinatları araştırıyorlardı. Bu araştırma sonucunda bugün ve 7 Nisan’da Plüton’un çok silik birer fotoğrafı çekildi ancak Lowell, baktığı yerde gerçekten bir gezegen olduğunu anlayamadan hayatını kaybetti. 1930 yılında Plüton’un keşfi gerçekleştiyse de, Güneş Sistemi’nin sonundaki obje 2006 yılında gezegen sınıfından çıkarıldı.1933 - Philip Roth doğdu.


Romanlarında genellikle Yahudilik ve Yahudi karşıtlığını, insan ruhunun daha temel öğeleriyle harmanlayarak işleyen Amerikalı yazar Philip Roth, bugün New Jersey’de dünyaya geldi. 1959 yılında Güle Güle Columbus romanıyla gündeme gelen yazar, ikinci romanı Portnoy’un Feryadı’nda, bir Yahudi’nin içsel çatışmaları ve annesiyle ilgili problemlerine eğlenceli bir yorum getirdi. Pastoral Amerika ve daha sonra sinemaya uyarlanan İnsan Lekesi de yazarın ödüllü eserleri arasında yer alır.2008 - Arthur C. Clarke öldü.


İngiliz Şövalyelik Nişanı’na sahip mucit ve bilim kurgu yazarı Sir Arthur C. Clarke, bugün Sri Lanka’da hayatını kaybetti. 1941-1946 yılları arasında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde radar eğitmeni olarak çalışan ve bu dönemde uydu iletişim sistemini önererek altın madalya kazanan Clarke, daha sonra da British Interplanetary Society’nin başkanlığını yaptı. ‘İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri, ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir’ diyen Clarke, 2001: Uzay Macerası’nın babası, Isaac Asimov ve Robert Heinlein ile birlikte bilim kurgunun üç büyük isminden biridir.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.