12 Dev Adam Rio Aşkına

Umut Tarı 09.07.2016

Amacımız tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen Rio yolunu tutmak. Başarılar 12 Dev Adam!

Yorucu bir sezon geride kaldı birçok takım ve oyuncu için. Şimdi ise Milli Takım karşılaşmaları başladı. Bizim için Milli Takım dendi mi, akan sular durur. Hepimiz heyecanla Rio 2016 kadrosunu beklerken, açıklanan kadro karşısında hayal kırıklığı yaşamadık desek yalan olur. Kadronun geçen senelere oranla çok daha yetersiz olmasının yanı sıra, elimizdeki oyuncuları da kullanamayarak maalesef zor duruma soktuk kendimizi.

Kadromuzda 2015 Avrupa Şampiyonası'ndan sadece Cedi Osman, Ömer Aşık, Ender Aslan, Sinan Güler ve Oğuz Savaş'ı tutabildik. Diğer oyuncular ise gerek yaşları itibariyle, gerek kötü formları yüzünden takımdan kesildi. Burada bulunan oyuncularımızın kalitesini tartışmaya gerek bile yok ama özellikle Oğuz Savaş'ın tüm sezonu bench'te geçirmesi, Ömer'in belki de hayatının en kötü sezonunu geçiriyor olması, bizim için önemli handikaplardandı.


Tüm bunların yanı sıra, esas değinmek istediğim nokta ise kadroda olmayan oyuncularımız. 2014 Dünya Şampiyonası'nda herkesi sevince boğan, attığı 2 üçlük ile Avustralya'yı yıkan Emir Preldzic kadroda yoktu. Oyun kurucu eksiğimizin cezasını adeta Emir çekti. Bobby Dixon, Milli Takım için devşirme olarak kullanılınca, Emir otomatik olarak kadro dışı kaldı. Bunun dışında pek değinmek istemesem de maalesef Enes Kanter gibi bi oyuncudan siyasi sebepler yüzünden mahrum kalıyoruz. Ben sadece basketbol tarafı olarak Enes'in çok şey katacağını düşünenlerdendim. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, Ersan'ın da Milli Takım'dan affını istemesi adeta bitirici vuruş idi. Ersan gibi dış şutu olan, iyi savunmacı, topla oynayabilen bir 4 numaraya sahip olup ondan faydalanamamak çok rahatsız edici maalesef. Ersan'ın fark yaratacak bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Furkan Aldemir gibi potansiyeli olan bir oyuncunun da bulunduğu takım, aldığı dakika ve vaat ettiği potansiyeli gösterememesi yüzünden Milli Takım'dan uzak kalması da ayrı bir konu tabii.


Şimdi gelelim şu anki kadroya... Kadro bizim geleceğimiz için çok önemli oyuncuları barındırıyor. Samet Geyik, Cedi Osman, Furkan Korkmaz, Kenan Sipahi gibi oyuncular, belki de gelecekteki kadromuzun temelini oluşturacaklar. Aslında bu kadar gelecek vaat eden oyuncu bulunması kötü bir durum değil fakat amaç Rio Olimpiyatları olunca daha fazlasını bekliyoruz tabii ki.

12 kişilik kadro belli olduğunda ilk aklıma gelen soru, Ersan'ın yerine kimin oynayacağıydı. 4 numarada yaşadığımız sıkıntı oldukça bariz. Cedi'nin 4 oynadığını gördük fakat bu kalıcı bir çözüm değil. Kadrodaki tek oyuncu olan Barış Hersek'i çıkarınca, ki o da kapatır mıydı açığı bilinmez ama, 4 numara sıkıntısını çektik ve çekeceğiz.


Hazırlık maçlarında da beklentilerin altında kalan Milli Takımımız'ın turnuvada neler yapacağını merakla bekliyorduk. Turnuvadaki ilk maçımız da kötü geçti. Kadrosunda Khem Birch, Tristian Thompson gibi önemli oyuncuları barındıran Kanada'ya 77-69 kaybederek kötü bir başlangıç yaptık turnuvaya. Hücumda çok kötü yüzdeyle oynadık maalesef.

2. maçımızda rakip Senegal idi. Rio'ya katılma hakkı kazanmak için engellerden sadece bir tanesiydi bu maç bizim için. Maçta gereksiz birçok hata yapsak da Bobby Dixon'un etkileyici performansı ile 68-62 kazandık ve yarı finale yükselme başarısı gösterdik. Maçtan sonra Yeni Zelanda-Fransa maçının galibini beklemeye başladık. Maçı kazanan Fransa, yarı finaldeki rakibimiz oldu.


Bugün akşam üzeri 4'te Fransa ile oynayacağız. Önümüzde kaldı 2 hedef. Amacımız tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen Rio yolunu tutmak. Başarılar 12 Dev Adam!

Görseller tbf.org'dan alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.