"11 Milyon Kişi, Bankaların İnsafına Bırakılmamalı"

Oğuz Taktak 02.10.2016

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, kredi kartı borçlarının yapılandırılması ile ilgili "kesin ve emredici düzenleme gerekir" dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yönetmeliğin uygulanmasında "kesin ve emredici" düzenleme gerektiği uyarısı yaparak, "11 milyon kişi, bankaların insafına bırakılmamalı" çağrısında bulundu.

Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri değerlendiren Deniz, “Bankaların geniş takdir hakkı, tüketiciyi zora sokacaktır” dedi ve ekledi:

72 aya kadar taksit

"Kredi kart borç bakiyelerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme, 27 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Banka ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği’ne eklenen Geçici 2. madde ile ‘bu maddenin yayımı tarihi itibariyle kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir.’ Düzenlemeye göre, düzenli ödeyen ve ödemeyen tüm kredi kart borçluları, 27 Eylül'e kadar olan borçlarını, bankaya başvurarak 72 aya kadar taksitle ödeyebilecekler."

"Karar verme hakkı bankanın insafına terk edilemez"

Başbakan’ın konuya ilişkin ilk açıklamalarının, kredi kart borçluları için "büyük bir müjde" olduğunun altını çizen Deniz, "Buna ilişkin yönetmelik düzenlemesi ise, kart borçlularını zorlayacak içerikte olup hayalkırıklığı oluşturdu" dedi.

Düzenleme kapsamında yapılandırılacak borca ilişkin uygulanacak faiz oranının belirlenmediğini anımsatan Deniz, yönetmelikteki "taksitlendirilebilir" ifadesi ile de, bankaların, kredi kart borcunu yapılandırma talebini "kabul edip etmemekte serbest olduğu" yönünde bir algı oluştuğunu vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin de, uygulanacak faiz oranı ve taksit sayısının bankaların belirleyeceğine ilişkin açıklama yaptığını da anımsatan Deniz, "Karar verme hakkını bankanın insafına terk eden bu düzenlemede iyileştirme yapılmaması durumunda, bekleyen onbir milyon kredi kart borçlusunun birikmiş 260 milyar liralık borcunun yapılandırılması fırsatı heba edilmiş olacaktır. Bankaların farklı faiz oranları, farklı taksit sayısı uygulamaları ile kredi kart borçluları eşitsizliğe yol açabilecek sonuçlara gebe mevcut düzenleme, amaçlanan sonucu doğurmayacaktır" dedi ve şöyle devam etti:

"Başbakan tarafından verilen ‘müjde’nin, ‘balon’a dönüşme olasılığı anlamına gelen bu düzenlemeden geriye dönülmeli, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan ve Başbakan tarafından açıklanan karara uygun olarak;

- Yapılandırılacak borca uygulanacak faizin, tüketici kredisine uygulanan faiz oranını geçemeyeceği,

- Tüketicinin yapılandırmak istediği borç miktarı ve taksit sayısına ilişkin isteminin banka tarafından aynen kabulünün zorunlu olduğu yönünde kesin ve emredici düzenleme yapılmalıdır."

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.