10.000 Yıl Öncesinin Teknolojisiyle Eve Ekmek Götüren Adam

Mertaşk Kahraman 23.09.2016

Bugünlerde Youtube'un taşı toprağı altın ve Avustralyalı bir adam bu deyimi gerçek manasıyla yaşıyor.

Cilalı Taş devrini hatırlar mısınız? Hani insanların artık taşlardan faydalı aletler yapabildiği zamanlar bunlar. Her arkeolojik kazıda çıkan "Bu mu yani? Dandik çanak çömlek bunlar." diyerek hor gördüğümüz kilden yapılma kapların da icadı bu tarihlere rastlıyor. Başlangıcının izleri günümüzden 10.000 yıl öncesine kadar giden bu devirde bazı insanlar işte koyundur, keçidir, bunları evcilleştirmeye başlamışken, bazıları da topladıkları meyvelerin aslında tohum olduğunu fark ederek ufak ufak arsa kapatıp bahçe tarımına girişmişler. Taşı taşa vura vura, bileğinin hakkıyla ekmeğini kazanan bu insanları hepimiz ilkokul yıllarında biraz da olsa tanıma fırsatı yakaladık. Çok değerli sosyal bilgiler öğretmenlerimiz yıllarca üşenmeden anlattılar bize bunları. Hatırlamayanlar varsa diye üşenmedim, Milli Eğitim Bakanlığı'nı ayağınıza getirdim. Sosyal bilgiler öğretmeni arkadaşımdan konuyu kısaca açıklamasını istedim. O da dedi ki "Ne diyosun oğlum, dersteyim ben şimdi." Anlatıver, dedim, ya bir dakika sürer. Eğitim için dedim, karanlık yarınları aydınlatacağız dedim. "Ya bırak alllaşkına" dedi. Hemen Öğretmen Marşı'nın en can alıcı yerinden giriş yaptım.

Candan aaaaçtık cehle karşı bir saaavaş,
Ey bu yoooolda and içen genç arkaaadaş.

Çok duygulandı. Sesi titreyerek "Peki," diyebildi, "eğitim için."

Hiç birimiz umursamadık atalarımızın bu dönemini. Hakir gördük. Fakat bir kişi bu dönemin taşına cilasına aşkla bağlandı. Hobi olarak uğraşmaya başladığı bu alet yapmalar mesleği haline geldi. İsmini cismini bilemediğimiz bu gizemli adam, Kuzey Avustralya'nın bakir ormanlarında kötü şortuyla yarı çıplak dolaşarak cilalı taş devrini bizzat yaşıyor. Hobi olarak başladığı bu işi Youtube'a taşıyarak üç milyona yakın aboneye ulaşmayı başardı. Videoları öyle temiz kurguluyor ki 8-10 dakikalık görüntüler hiç sıkılmadan, hipnotize olmuş bir şekilde izleniyor. Videolarda zerre konuşma yok. Görüntüyü sadece aksiyona kesiyor. Bir saniyelik bile işe yaramaz görüntüye tahammül göstermiyor.

Her Anadolu insanı gibi bu ilkelliğin kaç para kazandırdığını hesap etme dürtüsünü yenemedim ve ortaya şöyle bir bordro çıktı. Patreon sayfasında video başına 5.359 dolar desteğe ulaşan bu ilkel adamın Youtube videolarını da milyonlarca kişi izliyor. Bu iki mecradaki gelirlerini topladığımızda aylık 10.000 doları çok rahat aşan bir getiriden bahsediyoruz ki sanırım bu miktar hepimizi işi gücü bırakıp ormanda yaşamaya ikna edebilir. "Hocam, bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?" diyen haylazlarla, dersi derste dinleyip günlük tekrarını yapanlar bir olmuyor gördüğünüz gibi. Öğretmenlerimizi sevelim, onların öğrettiklerini can kulağıyla dinleyelim lütfen. Primitive Technology kanalının son yayınladığı videoyu da aşağıda izleyebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için tavsiye: Gece yatmadan önce izlenirse huzur ve uyku getirebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.