1 Milyon Dolarlık Çizgi Roman

Ezgi Özkurt 05.08.2016

Annelerin "çöpçü gibi her şeyi biriktiriyorsun, at artık şunları!" dediği eski püskü şeyleri, bence torunlarımızın torunlarına kadar saklayalım.

1 Milyon Dolarlık Çizgi Roman

Benim evde bir kutum var, muhtemelen benim gibi pek çok insanın da vardır. İçinde dergilerin bazı sayılarından tut, sinema ve tiyatro biletlerine, sergi kataloglarına kadar ıvır zıvır pek çok şey saklıyorum. İşte o ıvır zıvırlar var ya, kim bilir, belki 100 sene sonra 'ne oldum değil, ne olacağım' dedirtir.

ABD'de 78 yıl önce yayımlanan bir çizgi roman, açık artırmada yaklaşık 1 milyon dolara satıldı.

AA'nın haberine göre, Merkezi Dallas'ta bulunan Heritage Müzayede Evi, adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncunun 1938 tarihli "Superman" çizgi romanını 956 bin dolara satın aldığını açıkladı.

İnsan gerçekten hayret ediyor.

"Action Comics" serisinin 1 numaralı dergisinin kapağında ücreti "10 sent" olarak belirtilmiş. 78 yıl önce 10 sent olarak belirlenen çizgi romanın, bugün müzayedede neredeyse 1 milyon dolara satılabileceğini kim tahmin edebilirdi ki?

Superman'in ilk sayısından sadece 100 adet kaldığı söyleniyor.

Nesli tükenen pandalar gibi düşünürsek, durum biraz değişiyor. Aslında pandalar örneği de olmadı. Sonuçta onların neslini kurtarmak için çiftleştirme yöntemlerine ve pandaları koruma altına almaya falan giriliyor. Bunlar olması gerekenler zaten.

Bu daha çok, mağazaların senelerce vitrinlerinde duran "YÜZDE YÜZ İNDİRİM! KAPATIYORUZ!" yazısını anımsatıyor aslında. Yani aldınız aldınız, bakın kapatıyoruz, sonra hiç alamayacaksınız?

Mağazacılık işinde indirimle alım değeri güçlendirilirken, müzayedecilikte, bir şeyin maddi değeri ne kadar yüksekse, o şeyin alım değeri o kadar yükselir. Burada etkenlerden birincisi Superman çizgi romanı ve uğradığı zaman aşımıyla piyasada bulunabilirliğinin ciddi anlamda azalması, ikincisi ve asıl meseleyse müzayedenin kendisi.

Beni de müzayedeye koysalar, "Ulen! ben bu kadar eder miyim ki?" diye soracak noktaya gelirim.

Dergiye 750 bin dolar değer biçilmiş. Fakat açık artırma sonucunda 956 bin dolara, yani neredeyse 1 milyon dolara satıldı. Yazarken bile bir tuhaf oldu içim...

Neyse, ben Superman'i severim. Çizgi roman işi de tutku meselesidir neticede. Alıcı koleksiyonerin çok parası varmış, almış. Zenginin malı züğürdün çenesini yordu yine. İsmini vermek istemeyen koleksiyonere hayatta başarılar diliyor ve geri kalan 100 adet baskının gün yüzüne çıkmasını heyecanla bekliyorum.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.