1 Eylül Dünya Barış Gününde Gözaltı

Oğuz Taktak 01.09.2016

Polis 5 kişiyi gözaltına aldı, esnaf iş yerlerini kapattı.

Hakkari, Çukurca Belediye Eş Başkanı Hilal Duman, HDP Çukurca İlçe Başkanı İmaddettin Derin'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 30 kişilik grup, Dünya Barış Günü etkinliği için HDP ilçe binası önünde toplandı. Burada kalabalık adına basın açıklamasını okuyan HDP İlçe Başkanı İmadettin Derin'in "Sayın Öcalan" demesi üzerine güvenlik önlemi alan polisler müdahale ederek bu sözü kullanamayacağını söyledi. İmadettin Derin ile polisler arasındaki sözlü tartışmaya kalabalıktan müdahale edenler de olunca olay çıktı.

1 Eylül Dünya Barış Gününde Gözaltı

Polisler tazyikli su ile göstericileri dağıtırken, çevredeki esnaf işyerlerini kapattı. Olaylar bir süre ara sokaklarda devam etti.

Bu arada, Van'daki basın açıklaması Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Feki Teyran Parkı'nda gerçekleştirildi. Basın açıklamasına HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, İHD Van Şube Başkanı Murat Melet STK temsilcileri ve yaklaşık 100 kişi katıldı. Van'daki açıklamayı okuyan İHD Van Şube Sözcüsü Özlem Altun, 1 Eylül'ü Barış Günü olarak kutlayamadıklarını belirterek, "Çatışmalar artarak sürüyor. Gençleri toprağa veriyoruz. İşte böyle bir ortamda Dünya Barış Gününe giriyoruz. Biz barış için en kısa sürede gerekli adımların atılmasını istiyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.